Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úřad chce britským poslancům zvýšit platy. Ti to musí přijmout

Svět

  6:00
LONDÝN - Britským poslancům se po volbách v roce 2015 zvýší plat o jedenáct procent, takže budou brát 74.000 liber (2,4 milionu korun) ročně. Píší to britská média, podle nichž zvýšení oznámí ve čtvrtek Nezávislý úřad pro parlamentní standardy (IPSA). Rozhodnutí kritizovali šéfové všech tří hlavních politických stran.

Britský premiér David Cameron na summitu G20 v ruském Petrohradu foto: Reuters

Poslanci mají nyní plat 66.396 liber, průměrný plat je v Británii asi 26.000 liber. Podle většiny médií má zvýšení poslaneckých platů stát asi 4,6 milionů liber. Deník The Guardian ale cituje zdroje, podle nichž zvýšení nebude stát nic, protože IPSA na druhou stranu omezí poslanecké penze a některé náhrady.

Parlament vytvořil IPSA v roce 2009 po skandálu kolem poslaneckých odměn. Tehdy se přišlo na to, že si někteří poslanci nechávali neoprávněně proúčtovávat tisíce liber, například za úpravy bytů a domů ve svých volebních obvodech. Poslanci o doporučeních IPSA nesmí hlasovat a musí je přijmout.

Plat stoupne, odchodné se ale sníží

IPSA doporučí zvýšení částky, kterou musí poslanci přispívat na své penze a sníží odchodné. Stejně tak zruší některé příspěvky na jídlo a povolí proplácení taxíků až po jedenácté hodině večer.

Poslanci také budou muset psát výroční zprávy, ve kterých musí voličům ve své obvodě popsat svou aktivitu za poslední rok. Nové uspořádání vstoupí v platnost po volbách v roce 2015.

Cameron odmítá

Předpokládané změny odmítl konzervativní premiér David Cameron, šéf labouristické opozice Ed Miliband i předseda liberálních demokratů Nick Clegg. Poukazovali na to, že zvýšení poslaneckých platů je chybou v době všeobecných rozpočtových škrtů. Stejně tak je v ostrém kontrastu s jednoprocentním zvýšením platů zaměstnanců státního sektoru.

"Domníváme se, že náklady na politiku by měly jít dolů, ne nahoru," uvedl Cameronův úřad. Podle Clegga by měli poslanci zvážit, zda vyšší plat přijmou.

Nicméně deník Daily Mail citoval nejmenovaný zdroj, podle něhož rozhodnutí IPSA vstoupí v platnost bez ohledu na názor poslanců. "Je to automatické. Jestli chtějí ty peníze dát útulku pro toulavé kočky, je to na nich," dodal zdroj.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!