Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američané představili nový bombardér. Uslyšíte ho, ale neuvidíte, chlubí se výrobce

Svět

  9:10
Armáda Spojených států a zbrojovka Northrop Grumman představily letoun B-21 Raider. Jde o první nový americký bombardér za více než tři desetiletí. Využívá nejnovější poznatky v oblasti technologií, které umožňují unikat pozornosti radarů. Bude tak těžké ho na nebi odhalit.

Letoun B-21 Raider bude schopen nést konvenční i jaderné zbraně. Je také vybaven technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů.

„Není to jen další letadlo. Je to ztělesnění amerického odhodlání bránit zemi, kterou všichni milujeme,“ prohlásil ministr obrany USA Lloyd Austin. Upozornil především na to, že bude schopen nést konvenční i jaderné zbraně.

„Padesát let pokroku v těchto technologiích se promítlo do tohoto letadla,“ řekl Austin. „I ty nejvíce sofistikované systémy protivzdušné obrany budou mít problém B-21 na nebi odhalit,“ dodal.

Také Kathy Wardenová ze společnosti Northrop Grumman označila za hlavní přednost nového stroje to, že bude těžko zpozorovatelný. „Uslyšíte ho, ale neuvidíte,“ dodala.

Podle původních odhadů z roku 2010 mělo podle Reuters každé letadlo stát 550 milionů dolarů (nyní 12,7 miliardy Kč), po započtení inflace by nyní cena za jeden stroj mohla činit až 750 milionů dolarů (17,3 miliardy Kč). Oficiálně ale cena bombardéru zveřejněna nebyla.

Americké letectvo hodlá koupit minimálně sto letounů B-21 Raider. Nahradit jimi chce bombardéry B-1 Lancer a B-2 Spirit. V současné době se v různé fázi výroby nachází šest strojů B-21, první let by se měl uskutečnit v polovině příštího roku, napsala agentura Reuters.

Kromě společnosti Northrop Grumman se na vývoji a výrobě přísně utajovaného letadla podílelo dalších 400 firem ze 40 amerických států.

Podle agentury AP je nový bombardér součástí reakce Pentagonu na rostoucí obavy z budoucího konfliktu s Čínou. USA se proto snaží modernizovat takzvanou jadernou triádu, kterou tvoří prostředky pro dopravení jaderné zbraně na místo určení - strategické bombardéry, mezikontinentální balistické rakety a balistické rakety odpalované z ponorek.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!