Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Biden vyzval Izrael k třídenní pauze v bojích. S premiérem mluvil i o rukojmích

Americký prezident Joe Biden v Bílém domě ve Washingtonu (1. října 2023) foto: Reuters

Americký prezident Joe Biden při pondělním telefonátu vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby souhlasil s třídenní pauzou v bojích s palestinským radikálním hnutím Hamás. Dřívější zprávu Axiosu o telefonátu dvou lídrů podle agentury Reuters potvrdil přímo prezident. Výsledkem jednání by podle Axiosu mohlo být, že Hamás propustí deset až 15 rukojmích z Pásma Gazy a zveřejní seznam lidí, které zadržuje.
  7:20

Islamisté z hnutí Hamás při útoku na Izrael 7. října unesli do Pásma Gazy nejméně 240 lidí, z toho Hamás drží až 180, 40 Palestinský islámský džihád a zbytek další radikální organizace v Pásmu Gazy. Hamás v úterním prohlášení tvrdil, že je připraven propustit 12 zahraničních rukojmích, ale nemůže tak učinit kvůli izraelskému ostřelování.

Diplomatické zdroje Axiosu sdělily, že Netanjahu Hamásu nevěří, a to především kvůli incidentu z roku 2014, kdy Hamás během humanitární pauzy v bojích s Izraelem zaútočil na skupinu vojáků židovského státu, několik jich zabil a jednoho unesl.

Netanjahu už minulý týden po jednání z šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem prohlásil, že Izrael podmiňuje jakékoliv dočasné příměří propuštěním rukojmích.

Bílý dům v úterý informaci portálu odmítl komentovat a odkázal pouze na pondělní prohlášení, kde Washington uvádí, že Biden a Netanjahu, diskutovali o pokračujících snahách zajistit propuštění rukojmích držených Hamásem.

Spojené státy, a dále například Británie, už několik týdnů prohlašují, že ze všeobecného příměří by v současné situaci těžil Hamás, který by jím získal čas na přezbrojení. Některé západní státy hovoří o omezených humanitárních pauzách jako o možném řešení současné situace, za které umírají stovky palestinských civilistů denně a většina izraelských i zahraničních rukojmích je stále držena v Pásmu Gazy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!