Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

Svět

  13:32aktualizováno  13:45
Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než soupeři, řekl čínský prezident Si Ťin-pching americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi během setkání v Pekingu. Blinken, který v pátek končí návštěvu Číny, předtím jednal se svým čínským protějškem Wang Iem přes pět a půl hodiny. Jednání označil za konstruktivní.

„Obě země by měly být partnery, nikoliv soupeři,“ uvedl Si podle státní televize CCTV. „Je třeba vyřešit ještě mnoho problémů a je možné vyvinout další úsilí,“ dodal. „Doufáme, že Spojené státy mohou také zaujmout pozitivní postoj k rozvoji Číny. Až bude tento zásadní problém vyřešen, mohou se vztahy skutečně stabilizovat, zlepšit a posunout vpřed,“ uvedl rovněž Si podle agentury AFP, která se odkázala na čínská státní média.

Blinken předtím jednal se svým čínským protějškem, oba po schůzi zdůraznili důležitost udržování otevřených komunikačních linek, ale zároveň vyjádřili politování nad přetrvávajícími a prohlubujícími se rozpory, které ohrožují globální bezpečnost.

Wang na úvod jednání varoval před rostoucími negativními faktory ve vzájemné spolupráci. Naopak Blinken před schůzkou vyjádřil naději, že Spojené státy a Čína budou schopny dosáhnout pokroku a domluvit se. Americké ministerstvo zahraničí později uvedlo, že Blinken a Wang vedli „hluboké, věcné a konstruktivní rozhovory o oblastech, v nichž se liší, i o oblastech spolupráce“, a dalo najevo, že Blinken si stál za svým, pokud jde o obavy USA.

Obavy z podpory ruské válečné mašinerie

Blinken novinářům po setkání s nejvýše postavenými čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga řekl, že dal Siovi jasně najevo své trvalé znepokojení nad dodávkami materiálů, včetně obráběcích strojů a mikroelektroniky, které Peking dodává do Moskvy a které prezident Vladimir Putin využívá k vedení ruské války na Ukrajině. Blinken uvedl, že jim své obavy ohledně podpory ruské válečné mašinerie sdělil.

„Rusko by bez podpory Číny jen těžko udrželo svou agresi na Ukrajině,“ řekl Blinken. „Pohánění ruského obranného průmyslu ohrožuje nejen ukrajinskou bezpečnost, ale i bezpečnost Evropy,“ dodal. „Jak jsme Číně již nějakou dobu říkali, zajištění transatlantické bezpečnosti je hlavním zájmem USA. Při našich dnešních jednáních jsem dal Číně jasně najevo, že se tímto problémem nezabývá,“ dodal.

Si zdůraznil, že Čína a USA musí hledat společnou řeč, „nikoli se pouštět do zlovolného soupeření“. „Čína je ráda, že vidí sebevědomé, otevřené, prosperující a vzkvétající Spojené státy,“ uvedl čínský vůdce. „Doufáme, že USA se na rozvoj Číny dokážou dívat také v pozitivním světle. Jde o zásadní otázku, kterou je třeba řešit,“ dodal.

Blinken se dotkl také konfliktu na Blízkém východě, kde Izrael vede rozsáhlé vojenské operace v Pásmu Gazy v odvetě za teroristický útok radikálního hnutí Hamás z loňského října. V posledních týdnech také panuje výrazné napětí mezi Íránem a Izraelem.

„Myslím, že vztahy, které Čína má, mohou být pozitivní ve snaze zmírnit napětí, zabránit eskalaci a zabránit šíření konfliktu,“ řekl Blinken a dodal, že čínský ministr zahraničí Wang souhlasil, že s ním zůstane v kontaktu ohledně blízkovýchodní problematiky.

Čína nesouhlasí s prodejem TikToku

Blinken přijel do Číny ve středu a navštívil Šanghaj krátce předtím, než Biden podepsal balíček zahraniční pomoci ve výši 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun), který obsahuje několik prvků, jež podle agentury AP mohou pobouřit Peking, včetně osmi miliard dolarů na boj proti rostoucí agresivitě Číny vůči Tchaj-wanu a v Jihočínském moři. Jeho cílem je také donutit čínskou firmu ByteDance k odprodeji sociální sítě TikTok.

Čína a Spojené státy jsou hlavními hráči v Indo-Pacifiku. Washington je v posledních letech stále více znepokojen rostoucí agresivitou Pekingu vůči Tchaj-wanu a menším sousedům v jihovýchodní Asii, s nimiž vede významné územní a námořní spory v Jihočínském moři.

Čína se ohradila proti americké pomoci Tchaj-wanu a okamžitě ji odsoudila jako nebezpečnou provokaci. Důrazně se také staví proti snahám vynutit si prodej TikToku.

Návrh zákona rovněž vyčleňuje 61 miliard dolarů pro Ukrajinu na obranu před ruskou invazí. Bidenova administrativa si stěžuje, že čínská podpora ruského vojensko-průmyslového sektoru umožnila Moskvě čelit západním sankcím a pokračovat v útocích na Ukrajinu. Blinken předem uvedl, že o tématu hovořil s Wangem.

Autoři: ,

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...