Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Další špionážní čínský balón pozorují nad Latinskou Amerikou, uvedl Pentagon

Nad Spojenými státy americkými se několik dní pohybuje čínský špionážní balón. (3. února 2023) foto: Reuters

Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou, uvedl mluvčí Pentagonu. První balón byl pozorován už několik dní ve vzdušném prostoru Spojených států a americké úřady o něm informovaly v pátek. Čínské ministerstvo zahraničí na první balón reagovalo prohlášením, že incidentu lituje, ale že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr.
  8:30

Úřady uvedly, že „jistě“ jde o balón vybavený špionážní technikou, který se pohyboval nad vojenskými objekty v USA, a zvažovaly jeho sestřelení.

„Máme zprávy o balónu letícím nad Latinskou Amerikou. Považujeme ho za další čínský špionážní balón,“ uvedl mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Polohu balónu blíže neupřesnil.

Čínské ministerstvo zahraničí v pátek reagovalo na balón nad USA prohlášením, že incidentu lituje a že se jedná o meteorologický balón, který nedokáže sám dobře manévrovat a nad USA jej zanesl vítr. Americký ministr zahraničí Antony Blinken kvůli incidentu odložil na víkend plánovanou návštěvu Pekingu.

Čínské ministerstvo zahraničí připojilo, že přítomnost balónu ve vzdušném prostoru Spojených států je nehoda, kterou zapříčinila vyšší moc. Někteří politici a média v USA ji podle tohoto úřadu využívají k útočení na Čínu a k její diskreditaci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!