Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA dodají další zbraně Izraeli, ale chtějí příměří. Macron zmínil vznik Palestiny

Izraelský voják ve svém obrněném vozidle na jihu země (16. února 2024) foto: AP

Spojené státy chystají nové dodávky bomb a dalších zbraní Izraeli, přestože tlačí na příměří v Pásmu Gazy. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ) s odvoláním na americké činitele. Agentura Reuters zase tvrdí, že francouzský prezident Emmanuel Macron nevylučuje uznání palestinského státu.
  8:51

Americký prezident Joe Biden naposledy v pátek podle agentury DPA řekl, že je pevně přesvědčen o nutnosti dočasného příměří, aby bylo možné dosáhnout propuštění unesených rukojmí. Očekává, že Izrael zatím neuskuteční masivní pozemní ofenzivu. Tel Aviv ale podle svých vyjádření počítá s ofenzivou v Rafáhu na jihu Gazy s cílem zničit „poslední baštu“ palestinského radikálního hnutí Hamás.

I přes takto rozdílný pohled je podle WSJ Bidenova administrativa připravena dodat Izraeli další zbraně v hodnotě desítek milionů dolarů, včetně bomb typu MK-82.

Před ofenzivou v Rafáhu a bezprecedentní humanitární katastrofou, k níž by mohla vést, v pátek varoval i Macron, který na tiskové konferenci rovněž řekl, že uznání palestinského státu není pro Francii tabu. Jak poznamenává Reuters, jednostranné francouzské uznání Palestiny by mělo především symbolickou a diplomatickou váhu.

Izrael trvalé urovnání odmítá

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který v minulosti vyjádřil hrdost nad tím, že se mu podařilo zabránit vzniku palestinského státu, řekl, že jeho země kategoricky odmítá „mezinárodní diktát týkající se trvalého urovnání s Palestinci“ a bude nadále vystupovat proti jednostrannému uznání palestinského státu.

Izrael na Gazu útočí v reakci na teroristický útok Hamásu a dalších ozbrojenců ze 7. října, při němž v Izraeli zemřelo přes 1 100 lidí a dalších asi 250 bylo uneseno. Kolem 130 jich zůstává v moci radikálů, kvůli čemuž se podle serveru Axios v pátek potají na mnichovské bezpečnostní konferenci izraelský prezident Jicchak Herzog setkal s katarským premiérem Muhammadem bin Abdarem Rahmánem Sáním. Právě Katar je prostředníkem v jednání o propuštění rukojmích.

V Gaze od začátku války zahynulo přes 28 000 lidí, většina z 2,3 milionu obyvatel musela opustit své domovy a přežívá ve velmi těžkých podmínkách. DPA s odkazem na organizace napojené na OSN uvedla, že nyní z Rafáhu, kde se tísní až 1,4 milionu palestinských civilistů, které válka vyhnala z domovů, část Palestinců v očekávání izraelské ofenzivy směřuje do centrální části tohoto pobřežního pásma.

Autoři: ,