Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Trump se vyplatil z rizika zabavení majetku. Soudu složil ručení přes čtyři miliardy

Donald Trump během živě přenášeného rozhovoru pro stanici Fox News (20. února 2024) foto: Reuters

Donald Trump poskytl newyorským soudům ručení za 175 milionů dolarů, v přepočtu přes čtyři miliardy korun, část vyměřeného trestu v případu systematického zveličování majetku ve snaze podvádět banky a pojišťovny. Pokud by tak neučinil, newyorské úřady by mohly začít zabavovat jeho majetek a žádat banky o zmrazení jeho účtů.
  7:23aktualizováno  14:06

Soudce Arthur Engoron v občanskoprávním procesu uznal téměř všechna tvrzení prokurátorů a v únoru nařídil Trumpovi zaplatit přes 350 milionů dolarů a k tomu dalších 100 milionů dolarů na úrocích (celkem přes deset miliard korun).

Americké prezidentské volby 2024

Trump se proti rozhodnutí odvolal a během odvolacího procesu nemá povinnost 454 milionů dolarů zaplatit, soudu však měl prokázat, že stát peníze v případě potvrzení verdiktu dostane, tedy buď částku složit, nebo si zajistit ručitele.

Trumpovi obhájci si stěžovali, že sehnat ručitele za tak vysokou částku je „prakticky nemožné“ a odvolací soud na konci března stanovil, že úřady se spokojí s ručením za 175 milionů dolarů.

Nakonec se o ručení dohodl se společností Knight Specialty Insurance Company sídlící v Kalifornii, informují americká média. Společnost vede miliardář Don Hankey, který ke svému jmění přišel díky poskytování vysoce rizikových půjček na nákupy aut. „Nikdy jsem Donalda Trumpa nepotkal. Slyšel jsem, že potřebuje půjčku nebo dluhopis, což je to, co děláme,“ řekl magazínu Forbes.

Podle deníku The New York Times se Trump dohodou o ručení vyhnul finanční pohromě. Newyorská generální prokurátorka Letitia Jamesová dávala po únorovém verdiktu najevo, že jej začne vymáhat jinými způsoby, když Trump ve stanovené lhůtě nepředloží požadované záruky. Exprezidentovi hrozilo mimo jiné zabavování nemovitostí a spekulovalo se i o tom, že alternativou by pro něj bylo vyhlášení bankrotu.

Je to spiknutí, tvrdí Trump

Jamesová žalobu proti Trumpovi a jeho firmě Trump Organization vznesla v roce 2022, přičemž exprezidenta vinila ze systematického zveličování majetků ve snaze podvádět banky či pojišťovny. Soudce Engoron pak kromě finančního trestu vydal řadu dalších opatření včetně tříletého soudního dozoru nad účetnictvím Trump Organization.

Exprezident v případu vinu odmítá a podobně jako čtyři další obžaloby prezentuje i tento občanskoprávní verdikt jako součást jakéhosi spiknutí, zatímco za Republikánskou stranu znovu kandiduje do Bílého domu.

Kauza majetkových podvodů přitom není jedinou, která vytváří tlak na jeho finance. Trump musel také pokrýt pokutu ve výši skoro 100 milionů dolarů související s loňským závěrem soudní poroty, že před lety sexuálně napadl novinářku Jean Carrollovou.

Pokud jde o Trumpovo odvolání proti Engoronově verdiktu, odvolací soud jej zatím plánuje projednat v září, uvedla agentura AP. Další kapitola občanskoprávního procesu by se tak mohla překrývat s finální fází předvolební kampaně.

25. března 2024

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...