Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA evakuují pracovníky konzulátu ze Šanghaje. Je v tvrdém lockdownu, lidem chybí jídlo i lékařská péče

Covidové rekordy uvrhly Šanghaj do uzávěry, město rozdělila vedví. foto: Reuters

Americké ministerstvo zahraničí rozhodlo o evakuaci některých pracovníků z konzulátu v Šanghaji. Ve městě totiž platí přísná covidová opatření, při kterých jsou omezené i dodávky potravin, léků a dalších potřebných věcí. USA tak nařídilo opustit město všem postradatelným pracovníkům. Informovala o tom v úterý agentura Reuters.
  9:03

Nařízení částečné evakuace přichází poté, co americká diplomacie v pátek umožnila zbytným pracovníkům konzulátu odjet z největšího čínského města, pokud o to projeví zájem. Již na možnost dobrovolného opuštění Šanghaje u konzulárních pracovníků reagovala Čína podrážděně, připomněla agentura AP.

Čínská finanční metropole v pondělí oznámila, že začne v některých oblastech uvolňovat lockdown, který začal před více než dvěma týdny. Za posledních 24 hodin zde přibylo 22 348 případů koronavirové infekce bez příznaků a 994 případů s příznaky. Je to méně než v předchozích dnech.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Šanghaji je ve srovnání s některými světovými městy malý, ale město se potýká s nejhorší epidemickou situací od začátku roku 2019. Tehdy se virus poprvé objevil v dalším čínském městě Wu-chanu.

Úřady v Šanghaji uplatňují přísnou strategii testování, trasování a karantény pozitivních případů. V době lockdownu jsou omezené dodávky potravin, léků a dalších nezbytných věcí. Mnoho supermarketů je zavřených a tisíce kurýrů nemohou pracovat. Problémem je také přístup k lékařské péči. Na videích, které se šíří na sociálních sítích, jsou vidět potyčky mezi bezpečnostními pracovníky a obyvateli města, kteří na ně křičí, že potřebují jídlo.

Nejkontroverznějším postupem šanghajských úřadů bylo oddělování dětí s pozitivním testem na covid-19 od jejich rodičů. Ačkoliv mezitím čínské úřady učinily některé ústupky, americké ministerstvo zahraničí zmínilo nebezpečí oddělování rodičů a dětí ve svém oznámení.

Archivní video z konce března 2022:

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...