Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

USA zaútočily na íránské gardy a milice, do odvety zapojily dálkové bombardéry

Svět

  22:53aktualizováno  23:17
Americká armáda zaútočila na desítky míst v pouštních oblastech Iráku a Sýrie. Cílem byly íránské revoluční gardy a spřízněné milice. Syrská státní média hlásí „americkou agresi“ na řadě míst včetně mrtvých a zraněných. Je to odveta za dronový útok v Jordánsku, při němž zahynuli tři američtí vojáci a dalších 40 lidí bylo zraněno.

Údery amerických pilotovaných a bezpilotních letounů zasáhly více než 85 cílů, včetně velitelských a řídicích štábů, zpravodajských center, raket a střel, skladů dronů a munice a dalších zařízení.

Centrální velení USA uvedlo, že při úderech bylo použito více než 125 kusů přesné munice. Zapojila se řada letadel včetně dálkových bombardérů letících ze Spojených států.

Syrská státní média ohlásila „americkou agresi“ a informovala o nespecifikovaném počtu mrtvých a zraněných.

Páteční nálety mohou být první vlnou delší vojenské operace namířené proti ozbrojeným skupinám podporovaným Íránem, kterým Washington připisuje aktuální útoky na americké jednotky v regionu.

Americké jednotky v regionu se od loňského října staly více než 160krát terčem dronů nebo raket. Nedělní incident byl první, při němž někdo z Američanů přišel o život.

Prezident Joe Biden proto rozhodl tento týden o odvetě, ale nenaznačil, jakou bude mít podobu. S dalšími americkymi činiteli ale dal jasně najevo, že nepůjde jen o jeden úder, ale o postupnou „odstupňovanou odpověď“.

Americká armáda v pátek rovněž podnikla další údery uvnitř Jemenu proti vojenským cílům povstaleckých Húsíů, které považuje za bezprostřední hrozbu. Al-Masirah, satelitní zpravodajský kanál provozovaný Húsíi, uvedl, že britské a americké síly provedly tři údery v severojemenské provincii Hadždža, která je baštou Húsíů.

Katáib Hizballáh, hlavní podezřelý

I přes hrozbu americké vojenské reakce některé Íránem podporované frakce slíbily, že v útocích na americké síly na Blízkém východě budou pokračovat.

Proíránská milice Katáib Hizballáh oznámila „pozastavení vojenských a bezpečnostních operací proti okupačním silám, aby zabránila zostuzení irácké vlády“.

Z vražedného útoku v Jordánsku USA obvinily Islámský odpor v Iráku, širokou koalici milicí podporovaných Íránem, ale zatím nezúžily vinu na konkrétní skupinu. Katáib Hizballáh je však hlavním podezřelým.

Některé z milicí představují hrozbu pro americké základny již řadu let, ale skupiny zintenzivnily své útoky v důsledku války Izraele s Hamásem po útoku na Izrael 7. října. Válka vedla k úmrtí tisíců civilistů v Gaze a přenesla se nyní do čtyř dalších zemí.

Íránem podporované militantní skupiny v celém regionu využily konfliktu k ospravedlnění úderů na izraelské nebo americké zájmy, včetně ohrožování civilních obchodních lodí a amerických válečných lodí bezpilotními letouny nebo raketami.

Biden s manželkou uctili památku padlých

Biden s manželkou Jill se v pátek na letecké základně Dover připojili k truchlícím rodinám vojáků padlých v Jordánsku.

Rakve s ostatky padlých amerických vojáků z vojenského přepravního letounu vynášeli příslušníci armády, zatímco kaplan amerického letectva pronesl krátkou modlitbu.

Biden podle AP obřad na základně v jeho domovském státě Delaware sledoval se zasmušilým výrazem ve tváři a pravou rukou na srdci.

Trojice obětí, William Rivers, Kennedy Sandersová a Breonna Moffettová, byla z Georgie na jihovýchodě USA. Biden se před obřadem s rodinami osobně sešel.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...