Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na univerzitě v Las Vegas se střílelo. Tři lidé jsou po smrti, střelec také

Svět

  21:44aktualizováno  7. prosince 6:20
Útočník ve středu na Nevadské univerzitě v Las Vegas zastřelil tři lidi, jeden člověk je vážně raněný, uvedla ve čtvrtek policie. Střelec je též mrtvý. Kriminalisté již zahájili vyšetřování. Podle zdrojů agentury AP je z činu podezřelý profesor, který neúspěšně usiloval o pozici vyučujícího na této univerzitě. Výuka ve škole byla do pátku zrušena.

„Podle našeho vyšetřování na místě činu máme tři oběti a jednu další osobu ve vážném stavu v místní nemocnici. Podezřelý z této aktivní střelby rovněž zemřel. Jakmile to bude možné, poskytneme přesné informace,“ napsala policie na síti X.

Pohotovost a výzva studentům i učitelům, aby se ukryli, platila celkem 40 minut. Student Matthew Felsenfeld se s tuctem spolužáků zabarikádoval v budově poblíž studentských odborů. „Je to okamžik, kdy zavoláte svým rodičům a řeknete jim, že je máte rádi,“ řekl agentuře AP 21letý student žurnalistiky.

„Řekl bych jen sedm, osm výstřelů, jeden po druhém, hlasité a velmi hlasité,“ řekl telefonicky stanici MSNBC. „Jakmile jsme to slyšeli, běželi jsme zpátky dovnitř a uvědomili jsme si, že jde o skutečnou střelbu a v kampusu je aktivní střelec,“ řekl Perez, když se také ukryl.

Útočník začal střílet ve čtvrtém patře budovy, kde se vyučují ekonomické předměty. Střelec prošel několik pater, než ho při přestřelce před budovou zabili dva členové školní ostrahy, píše AP.

V pátek do Las Vegas přijede americký prezident Joe Biden, který měl už před incidentem do oblasti naplánovanou cestu, píše stanice Fox s odkazem na Bílý dům.

„Jen v letošním roce zažila naše země více než 600 případů masové střelby a přibližně 40 000 úmrtí v důsledku násilí páchaného střelnými zbraněmi. To není normální a nikdy nesmíme dopustit, aby se to stalo normálním,“ uvedl Biden. Masová střelba je taková, při níž zemřou čtyři lidé nebo více.

Nevadská univerzita zveřejnila ve středu v 11:54 místního času (20:54 SEČ) online výstrahu, že se v areálu střílí a že nejde o test; zároveň vyzvala k útěku nebo k vyhledání bezpečného úkrytu. Na zdejší univerzitě je zapsáno přes 30 000 studentů, uvedla agentura AP.

Kampus Nevadské univerzity se nachází jen pár kilometrů od místa, kde se odehrála jedna z nejhorších masových vražd v USA. Při střelbě v roce 2017 na hudebním festivalu Route 91 Harvest v kasinu Mandalay Bay zemřelo 58 lidí a byly stovky zraněných.

27. března 2023

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...