Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

V USA se po 20 letech potvrdila malárie, nakazilo se pět lidí

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Lidé se ve Spojených státech po 20 letech nakazili malárií. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC). Potenciálně smrtelná nákaza se potvrdila u pěti lidí na Floridě a Texasu.
  7:10

První případ byl diagnostikován 26. května na Floridě, kde se objevily celkem čtyři nákazy, v Texasu byl první pacient zaznamenán 23. června. Všech pět se zotavuje.

CDC v pondělní upozornilo, že malárie by měla být vnímána jako lékařská pohotovost a každý s příznaky by měl být „naléhavě vyšetřen“. Zároveň ale poznamenalo, že riziko nákazy v USA celkově zůstává velmi nízké. Drtivá většina nákaz malárií - plných 95 procent - připadá na africké země.

Dosud poslední případ, kdy se někdo malárií infikoval v USA, a nepřivezl si nákazu ze zahraničí, zaznamenala v roce 2003 Florida, uvedl server NBC News. Ještě v první polovině 20. století byla na Floridě tato nemoc poměrně častá.

Malárii způsobují paraziti přenášení komáry. Přestože je léčitelná, každoročně si zejména v rozvojovém světě vyžádá stovky tisíc obětí a miliony nakažených. Prvními projevy jsou horečka, bolesti hlavy a zimnice.

Autoři: ,