Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin chtěl příměřím „zmrazit“ válku na Ukrajině, USA nevěřily upřímnosti návrhu

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání se svými spolupracovníky v předvolebním štábu v Moskvě (31. ledna 2024) foto: Reuters

Washington odmítl návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na příměří ve válce na Ukrajině, řekla agentuře Reuters trojice nejmenovaných ruských zdrojů. Podle nich se tak stalo po kontaktech mezi zprostředkovateli. Americký zdroj ale jakýkoliv oficiální kontakt na toto téma popřel; uvedl, že se USA nezapojí do jednání, ve kterých nebude figurovat také Ukrajina.
  19:57

Šéf Kremlu vyslal loni do Washingtonu signál skrze prostředníky, mimo jiné arabské partnery Moskvy na Blízkém východě, že je připraven zvážit příměří na Ukrajině, tvrdí ruské zdroje.

Putin podle nich navrhoval zmrazit konflikt na současných liniích a nebyl ochoten vzdát se žádného ukrajinského území okupovaného Ruskem. Někteří činitelé v Kremlu to údajně považovali za nejlepší cestu k určitému míru.

„Kontakty s Američany vyšly naprázdno,“ řekl Reuters pod podmínkou anonymity vysoce postavený ruský zdroj obeznámený s jednáními, která se prý konala loni i letos. Druhý ruský zdroj řekl, že Američané skrze prostředníky Moskvě sdělili, že nebudou jednat o možném příměří bez účasti Kyjeva, a kontakty skončily neúspěchem. Třetí zdroj tvrdil, že Američané nechtěli na Kyjev vyvíjet nátlak.

Válka na Ukrajině

Informace o rozsahu kontaktů mezi Moskvou a Washingtonem přichází v době, kdy americký prezident Joe Biden už několik měsíců tlačí na Kongres, aby schválil další pomoc Ukrajině. Tu v úterý schválil Senát, aby však Biden mohl zákon podepsat, musí jej schválit obě komory Kongresu, tedy i Sněmovna reprezentantů, kde mají těsnou většinu republikáni.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně uvedl, že v rámci příměří nikdy nepřijme ruskou kontrolu nad ukrajinským územím.

1. února 2024

Američané trvají na účasti Kyjeva při jednání

Nejmenovaný americký představitel Reuters řekl, že USA nevedly s Ruskem žádné zákulisní rozhovory a Washington nejednal za zády Ukrajiny. Tvrdil, že si není vědom ani neoficiálních kontaktů skrze prostředníky. Doplnil, že se zřejmě odehrávaly neoficiální rozhovory mezi Rusy, kteří nejsou ve vládě, přičemž použil termín označující neformální diplomacii zahrnující takzvané nestátní aktéry.

Americký úředník dodal, že Putinův návrh se na základě toho, co bylo veřejně oznámeno, nezměnil oproti dřívějším požadavkům, aby si Rusko udrželo zabrané ukrajinské území. Představitel naznačil, že v Moskvě zřejmě panuje frustrace z toho, že Washington návrh opakovaně odmítl přijmout.

Podle tří ruských zdrojů byl Putinův signál předán do Washingtonu, kde o věci diskutovali američtí představitelé včetně poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jakea Sullivana, ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Billa Burnse a ministra zahraničí Antonyho Blinkena.

„Šlo o to, aby Sullivan promluvil s Putinovým poradcem Jurijem Ušakovem a stanovily se další kroky,“ tvrdí jeden z ruských zdrojů. Když si však činitelé v lednu telefonovali, Sullivan Ušakovovi sdělil, že Washington je ochoten hovořit o dalších aspektech vztahů, ale nebude mluvit o příměří bez Ukrajiny, dodal ruský zdroj.

Americký činitel se odmítl vyjádřit k jakýmkoli podrobnostem Sullivanových údajných telefonátů nebo k tomu, zda k takovému rozhovoru s Ušakovem vůbec došlo.

„Myslí to upřímně,“ řekly zdroje o Putinovi

Jeden z ruských zdrojů agentuře řekl, že USA podle něj zřejmě nevěřily, že byl Putin ohledně příměří upřímný. „Ale on byl a je připraven jednat o příměří. Ale stejně tak je připraven bojovat tak dlouho, jak bude třeba,“ sdělil jeden z ruských zdrojů, které zároveň podle Reuters tvrdily, že Kreml nevidí smysl v dalších kontaktech s USA v této otázce.

Putin hovořil o připravenosti vést „dialog“ v nedávném rozhovoru s americkým moderátorem Tuckerem Carlsonem, kde zároveň tvrdil, že je podle něj nemožné, aby bylo Rusko na Ukrajině strategicky poraženo.

Ruský prezident vyslal invazní vojska na Ukrajinu 24. února 2022, čímž po osmi letech bojů na východě této země mezi ukrajinskou armádou a proruskými povstalci podporovanými Moskvou rozpoutal největší konflikt v Evropě od druhé světové války.

24. února 2022

Autoři: ,

Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA
Rozdáváme plenky Pampers ZDARMA

Otestujte s námi tři velikosti plenkových kalhotek Pampers Pants. A vyhněte se tak dalším "kakamitám" díky speciální zadní kapse a 360stupňovému...