Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Svět

Senátem USA neprošel návrh spojující zpřísnění migrace a pomoc Ukrajině

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Návrh, který spojoval zpřísnění imigrační politiky s penězi na podporu Ukrajiny i Izraele ve středu neprošel americkým senátem. Republikáni zablokovali kompromis, který vyjednavači obou hlavních stran domlouvali celé měsíce. Demokraté se nyní pokusí zajistit pomoc pro Ukrajinu a Izrael tím, že o ní nechají senátory hlasovat zvlášť.
  22:13

S požadavkem spojit 60 miliard dolarů (1,4 bilionu Kč) na podporu Ukrajiny a dalších miliard pro Izrael a jiné spojence USA se zpřísněním imigrační politiky přišli na podzim republikáni. Demokraté v čele s prezidentem Joem Bidenem na neobvyklou kombinaci přistoupili, rodící se kompromis se však setkával s čím dál silnější kritikou republikánů ze sněmovny, kteří požadovali ještě tvrdší opatření.

Aby kompromisní návrh prošel, muselo se pro něj vyslovit alespoň 60 senátorů, což se nyní nestalo.

Podle stanice CNN by se samostatné hlasování o pomoci Ukrajině a dalším spojencům, které navrhl lídr senátních demokratů Chuck Schumer, mělo uskutečnit ještě během středy.

Za skutečný důvod republikánského odporu vůči kompromisu, který jejich zástupci sami dojednali, považují americká média kampaň před listopadovými prezidentskými volbami. Republikáni včetně jejich pravděpodobného prezidentského kandidáta a exprezidenta Donalda Trumpa učinili ze sílících problémů s nelegální migrací ústřední téma svých vystoupení a přijetí imigračních restrikcí za úřadování prezidenta Bidena by jejich útoky proti jeho administrativě mohlo otupit.

Autoři: ,

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...