Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

USA odvrátily shutdown. Americký Senát schválil zákon o financování vlády

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Americký Senát schválil návrh zákona o krátkodobém financování vlády, který zajistí plnohodnotný chod federálních úřadů i po pátečním konci aktuálního rozpočtového provizoria. Informovaly o tom v noci na čtvrtek agentury Reuters a AP. První krok k odvrácení takzvaného shutdownu učinila ve středu svým schválením zákona Sněmovna reprezentantů.
  7:25

Norma nyní zamíří do Bílého domu k podpisu amerického prezidenta Joea Bidena.

„Žádné drama, žádný odklad, žádný vládní shutdown,“ řekl před hlasováním lídr demokratické většiny v Senátu Chuck Schumer. Senátoři nakonec návrh zákona odsouhlasili v poměru 87 ku 11 hlasům.

Výdajový balík zachovává financování vlády na současné úrovni po dobu dalších zhruba dvou měsíců a bude třeba vyjednat její dlouhodobé financování, poznamenala AP.

Plán, se kterým přišel republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson, části vládních složek prodlužuje financování do 19. ledna a ostatním do 2. února. Zachovává při tom rozpočtová pravidla schválená v loňském roce, kdy měli v obou komorách Kongresu navrch demokraté.

Bílý dům minulý týden Johnsonův návrh označil za neseriózní, nepohrozil však, že by jej Biden v případě schválení Kongresem vetoval.

Návrh zákona nezahrnuje požadavek Bílého domu na vojenskou pomoc Izraeli a Ukrajině ani financování humanitární podpory pro Palestince, podotkla AP. Zákonodárci podle ní pravděpodobně po svátcích Díkuvzdání více zaměří svou pozornost na vyjednání dohody ohledně těchto požadavků.

Poslední prodlužování loňského rozpočtu vyústilo v říjnu v odvolání Johnsonova předchůdce Kevina McCarthyho, kvůli čemuž byla sněmovna několik týdnů bez předsedy.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...