Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američanky o potratové pilulky nepřijdou. Zasáhl Nejvyšší soud

Nejvyšší soud v americkém Washingtonu rozhodl pro ponechání potratových pilulek v registraci. Před budovou se sešlo několik jedinců, aby za právo žen na potrat protestovali. (21. dubna 2023) foto: AP

Nejvyšší soud v USA ponechal v platnost registraci potratových pilulek a tudíž i možnost jejich používání na území celé země. Vyhověl tak podání americké vlády a farmaceutické firmy Danco Laboratories proti rozhodnutí nižšího soudu v Texasu. To registraci přípravku pozastavilo a znemožnilo jeho používání ve státě. Páteční rozhodnutí soudu přivítal prezident Joe Biden.
  10:13aktualizováno  11:33

Na začátku dubna soudce Matthew Kacsmaryk, kterého do funkce jmenoval republikánský exprezident Donald Trump, pozastavil registraci látky mifepriston, která se používá pro potraty. Jeho nařízení mělo platit do doby, než se vyřeší právní spor, který vedou aktivisté proti interrupcím. Ti usilují o zrušení registrace této látky vydané Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), protože tvrdí, že přípravek není bezpečný.

Nejvyšší soud v pátek vyhověl žádosti americké vlády a výrobce mifepristonu, firmy Danco Laboratories. Díky tomu bude registrace FDA platit po dobu trvání sporu a potratové pilulky budou dostupné za podmínek platných před dubnovým rozhodnutím soudu v Texasu.

Mnoho amerických států používání potratových pilulek ve své legislativě zakazuje či alespoň omezuje, píše deník The New York Times. Podle agentury AP páteční rozhodnutí znamená, že potratové pilulky zůstanou dostupné beze změny nejméně do příštího roku. Je nepravděpodobné, že by se soudy dříve dokázaly vypořádat se spory, které se vedou o registraci.

Boj proti útokům na zdraví žen

Rozhodnutí nejvyššího soudu přivítal prezident Biden. „Budu i nadále bojovat proti politicky motivovaným útokům na zdraví žen,“ prohlásil Biden a vyzval Američany, aby ve volbách podpořili strany a politiky, kteří prosazují právo na interrupci. Dodal, že bude hájit nezávislé a expertní stanovisko FDA.

Rozhodnutí soudu, který ponechal v platnosti registraci potratové pilulky, je podle stanice CNN úspěchem prezidenta Bidena i aktivistů za právo na potrat. Pro nejvyšší soud se jednalo o první významné rozhodnutí ohledně přístupu k interrupci od června loňského roku. Tehdy zrušil verdikt v procesu označovaném jako Roeová versus Wade z roku 1973 a tím také ústavní ochranu práva na potrat.

Proti pátečnímu rozhodnutí vydali nesouhlasné stanovisko dva soudci. Jedním z nich byl i Samuel Alito, který je autorem návrhu, kvůli němuž ženy po celých Spojených státech ztratily právo na interrupci zhruba do 23. týdne těhotenství. Nyní je rozhodování na jednotlivých státech.

Od loňského rozhodnutí nejvyššího soudu zavedlo 12 amerických států úplný zákaz potratů. Mnoho dalších zakazuje interrupce po určitém týdnu těhotenství. Naposledy floridský guvernér Ron DeSantis 13. dubna podepsal zákon zakazující většinu potratů po šestém týdnu těhotenství.

Mifepriston je jedna ze dvou látek, která se ve Spojených státech běžně užívá k potratům. Ukončí těhotenství a další látka misoprostol pak vyvolá potrat. Organizace proti potratům se ale obrátily na soud, aby zneplatnil licenci FDA pro mifepriston. Úřad v roce 2000 konstatoval, že lék je bezpečný, i když může mít vzácně vážné vedlejší účinky. Od té doby ho použilo v USA přes pět milionů žen.

24. června 2022

Autoři: ,

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...