Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Odveta za údery na základnu. USA zaútočily na íránské ozbrojence v Sýrii

Americký ministr obrany Lloyd Austin (10. srpna 2022) foto: Reuters

Spojené státy podruhé v posledních týdnech uskutečnily útok na zařízení ve východní Sýrii, které podle Pentagonu využívají íránské revoluční gardy a na ně napojené skupiny. Ve středu to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Úder je odvetou za přibývající útoky na americké základny. Při útoku zahynulo devět lidí napojených na skupiny podporované Íránem.
  6:59

Úder uskutečnily dvě americké stíhačky F-15. Cílem bylo skladiště zbraní skupin napojených na íránské revoluční gardy.

Agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) uvedla, že při útoku USA bylo zabito devět lidí pracujících pro skupiny podporované Íránem. Nevládní organizace sídlící v Británii má v Sýrii rozsáhlou síť zdrojů.

Je to podruhé za necelé dva týdny, kdy USA bombardovaly zařízení využívané militantními skupinami. Americké a koaliční jednotky byly od začátku října v Iráku a Sýrii nejméně čtyřicetkrát napadeny silami podporovanými Íránem, při útocích bylo zraněno 45 vojáků USA.

„Pokud budou útoky íránských ozbrojenců proti americkým silám pokračovat, nebudeme váhat přijmout další nezbytná opatření na ochranu našeho lidu,“ uvedl Austin.

Obavy z rozšíření konfliktu

Washington již při minulých úderech v Sýrii koncem října uvedl, že jsou oddělené od současné války mezi Izraelem a radikálním islamistickým hnutím Hamás a USA nemají v úmyslu zapojit se do dalších ozbrojených střetů. Rostou ale obavy, že konflikt mezi Izraelem a Hamásem by se mohl rozšířit po celém Blízkém východě a z amerických vojáků na izolovaných základnách by se mohly stát terče útoků, upozornila agentura Reuters.

USA od vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a Hamásem 7. října vyslaly do regionu válečné lodě a stíhací letouny, včetně dvou letadlových lodí. Snaží se tak odradit Írán a jím podporované skupiny. Počet vojáků vyslaných do regionu je v řádu tisíců.

USA v minulosti občas v regionu provedly odvetné údery proti silám podporovaným Íránem poté, co ony zaútočily na americké síly. V březnu podnikla americká armáda v Sýrii několik leteckých úderů proti skupinám napojených na Írán, které obviňovala z útoku dronem, při němž zemřel jeden člověk pracující pro Američany.

Autoři: ,

Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny
Milovníci šití, pozor! Vyhrajte balíček pro šicí nadšence od Funny Bunny

Tentokrát přinášíme soutěž pro všechny kreativní duše, které milují práci s látkami. Tři výherci získají šicí balíček od Funny Bunny, který dodá...