Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Američanka, která propagovala přísnou výchovu, jde do vězení za týrání dětí

Svět

  7:23
Americký soud poslal za týrání potomků do vězení ženu, jejíž videa doporučující přísnou výchovu dětí získala velkou sledovanost. Matka šesti potomků si v úterý u soudu ve státě Utah vyslechla verdikt, na jehož základě stráví ve vězení nejméně čtyři a nejvíce třicet let. Během emotivní řeči v soudní síni se svým dětem v slzách omluvila.

Dvaačtyřicetiletá Ruby Frankeová provozovala od poloviny minulého desetiletí do předloňska na videoportálu YouTube profil nazvaný v narážce na její osmičlennou rodinu 8 passengers, kde spolu se svou kolegyní udělovala rodičům výchovné rady. Její dnes již zrušený kanál měl v době největší slávy přes dva miliony odběratelů.

Prokurátor Eric Clarke během líčení řekl, že dvě z jejích dětí staré devět a 11 let žily v té době v podmínkách podobných koncentračnímu táboru. Matka jim podle něho pravidelně odepírala vodu, jídlo a neumožňovala jim spát v postelích. Děti podle policejních záznamů také svazovala a bila.

Frankeová stejně jako její o 12 let starší spolupachatelka Jodi Hildebrandtová odešla od soudu se čtyřmi tresty, mimo jiné za zneužívání dětí a jejich vystavování hladu. Na základě verdiktu a souvisejících omezení utažského práva může ve vězení sedět až 30 let, již po čtyřech letech však může požádat o podmínečné propuštění. Podle médií jsou to nejvyšší tresty, které stát Utah za uvedené činy zná.

„Byla jsem tak dezorientovaná, že jsem světlo považovala za tmu a zlo za dobro,“ řekla Frankeová u soudu s tím, že ji zmanipulovala Hidebrandtová, která byla původně psychologickou poradkyní jednoho z jejích dětí. Frankeová rovněž poděkovala lékařům a sociálním pracovníkům, že byli anděly, kteří před ní zachránili její děti.

Obě ženy se mohou proti rozsudku odvolat, Frankeová však již řekla, že o nižší trest žádat nebude. Její manžel, s nímž se rozešla v roce 2022, požádal soud o nejvyšší možný trest a chce se s ní dát rozvést.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...