Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úspěch islamofobů v Nizozemsku jde prý ruku v ruce s finanční krizí

Svět

  11:22
AMSTERODAM - Islám je prý fašistická ideologie a muslimský prorok Mohamed je barbar, masový vrah a pedofil, hřměl ve svých proslovech pořád dokola nizozemský protiislámský politik Geert Wilders. Ve středečních parlamentních volbách však Wildersova Strana pro svobodu (PVV) zaznamenala nečekaný úspěch a se svým třetím místem je v médiích považována za neoficiálního vítěze voleb, píše agentura DPA.

Nizozemský protiislámský politik Geert Wilders foto: ČTK

Německá tisková agentura dále konstatuje, že "v noci na čtvrtek se tak Nizozemci - a s nimi celá Evropa - poučili. Pravicový populismus a nenávist proti cizincům zjevně kráčí ruku v ruce s finanční krizí v EU".

Žádná jiná strana neposílila v těchto volbách tak výrazně, jako právě Wildersova PVV. V parlamentu získala 15 nových mandátů, celkem 24 křesel místo předchozích devíti. Protože je Wildersova strana PVV prakticky stranou jednoho muže, může mít ovšem problémy obsadit všechna získaná křesla odpovídajícími lidmi.

Formální vítěz voleb, liberální Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD), která se v otázce přistěhovalectví a imigrace PVV blížila, zaznamenala nárůst jen devíti mandátů.

VVD, která vyzývala k nejradikálnějším úsporám, si vydobyla celkem 31 křesel, což je jen o jediný mandát více než počet mandátů sociálních demokratů ze Strany práce (Pvd).

Křesťanskodemokratická výzva (CDA) dosavadního premiéra Jana Petera Balkenendeho se se ziskem 20 křesel umístila až za Wildersem.

Výsledky voleb v Nizozemsku - počty mandátů

Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD).........................31

Strana práce (PvdA).....................................................................30

Strana pro svobodu (PVV)...........................................................24 Křesťanskodemokratická výzva (CDA) .......................................21 Strana práce (SP) .........................................................................15 Zelená levice (GL).........................................................................10 Demokraté 66 (D66).....................................................................10 ChristenUnie (CU)..........................................................................5 Státní reformovaná strana (SGP) .................................................2 Strana za práva zvířat (PvdD) ......................................................2

Nizozemsko tak nyní při tvorbě nové vlády stojí před nejkomplikovanějším rozhodnutím od skončení války. Dohody se mohou táhnout měsíce. A to právě v době, kdy je zapotřebí učinit rozhodná opatření k úspoře asi 30 miliard eur.

Například by bylo možné vytvořit kabinet bez Wilderse pod vedením třiačtyřicetiletého šéfa VVD Marka Rutteho. Mohla by vzniknout koalice pravicových liberálů, sociálních a křesťanských demokratů. A nemálo lidí si myslí, že Wilders vlastně vůbec nechce vládnout a přeje si zůstat v opozici proti politické elitě.

"Méně kriminality a méně islámu"

Ještě během volební noci ovšem Wilders, tvůrce protiislámského filmu, ve kterém korán očerňuje jako příručku pro teroristy, prohlašoval: "My chceme vládnout!" Vzápětí coby zkušený taktik ukázal, že umí využít možnosti, jak se opět zviditelnit: "Půldruhého milionu Nizozemců nás zvolilo, rozhodli se pro větší jistotu, méně kriminality a méně islámu. ... Bylo by vysoce nedemokratické tyto hlasy ignorovat," prohlásil krátce po volbách.

Také pro hlavu státu, nizozemskou královnu Beatrix, která po poradě s čelnými politiky zahajuje proces sestavování vlády a alespoň formálně ho řídí, by účast pravicových populistů ve vládě byla noční můrou.

I ona se, jak je slyšet v nejvyšších kruzích, obává o mezinárodní reputaci království, pokud by se Geert Wilders stal ministrem.

Přece jen je to muž, proti kterému je například vedeno soudní řízení kvůli podněcování k nenávisti vůči muslimům.

Královna Beatrix si je dobře vědoma, že je panovnicí všech asi 16,5 milionu Nizozemců. A k nim patří jak asi jeden milion muslimů, tak asi 1,5 milionu Wildersových voličů.

Tedy jak "Ali a Fatima", tak i "Henk a Ingrid", jak cíl svých verbálních výpadů v protikladu ke svým přívržencům nazývá šéf PVV.

Parlament má v novém složení zasednout 17. června. PVV zde bude třetí nejpočetnější stranou, dá se tedy odhadnout, jakým způsobem bude Wilders v blízké budoucnosti vystupovat. Směle, se silnými výroky jako během volebního boje, kdy například pronesl: "Levicová elita ještě stále věří na multikulturní společnost, na přívětivé jednání s kriminálníky, na pomoc rozvojovým zemím, na evropský superstát a vysoké daně. Ale ostatní Nizozemci již myslí úplně jinak."

Autoři: ,