Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Svět

Plošné testování na Slovensku odhalilo 5594 nakažených, pozitivní test měli průměrně čtyři lidi ze sta

Testování na koronavirus na Slovensku. foto: Reuters

Bratislava - Úvodní fáze plošného testování Slováků na koronavirus, která se od pátku do neděle konala ve čtyřech epidemií nejvíce postižených okresech na severu a východě země, odhalila 5594 infikovaných. To jsou bezmála čtyři procenta z celkového počtu 140 945 obyvatel, jež test absolvovali. Novinářům to v pondělí řekl slovenský premiér Igor Matovič. Zároveň vyjádřil vděk obyvatelům i těm složkám státu, které se na testování podílely.
  14:45aktualizováno  19:46

Od plošného testování obyvatel, které se na konci tohoto týdne uskuteční na celém Slovensku, si vláda slibuje odhalení ohnisek nákazy a zpomalení šíření koronaviru. Účast na testech byla dobrovolná, negativní výsledek je ale podmínkou pro využití několika výjimek z platného výrazného omezení volného pohybu osob. Ve zmíněných čtyřech regionech bez testu nyní nesmí lidé ani do zaměstnání.

„Klobouk dolů před lidmi z jedné či druhé strany. Klobouk dolů před ozbrojenými silami, v jejichž režii se (úvodní fáze) konala. Klobouk dolů před příslušníky policejního sboru, hasičského sboru, všemi zdravotními pracovníky, (klobouk dolů) před starosty a primátory,“ uvedl Matovič.

K plošnému testování obyvatel úřady využily antigenní testy, které jsou sice méně přesné než v laboratořích používané PCR testy, umožňují ale zjistit výsledek už za zhruba čtvrt hodiny. Matovič upozornil, že antigenní testy dokážou odhalit jen přibližně 30 až 40 procent infikovaných, a to ty, u nichž se covid-19 plně rozvinul.

Slovensko hlásí rekordní přírůstek nakažených. V zemi začalo platit omezení volného pohybu

Do testování se mohli zapojit nejen obyvatelé okresů, kde se testy konaly. Ministerstvo obrany původně odhadovalo, že test by mohlo absolvovat přes 180 000 osob. V pondělí úřady tvrdily, že poslední odhady možné účasti byly na úrovni 155 000 lidí, a to i s ohledem například na samostatné testování lidí v domovech seniorů.

Matovič večer během jednání ústředního krizového štábu řekl, že původně ohlášené celostátní testování obyvatel na koronavirus se nakonec uskuteční o nadcházejícím víkendu, původně bylo naplánováno i na pátek. Premiér očekává účast kolem 80 až 90 procent obyvatel a odhalení desítek tisíc infikovaných. Ti by následně měli setrvat deset dnů v karanténě.

„Máme šanci se vyhnout úplnému lockdownu a být vzorem pro ostatní země, které hledají odpovědi a nevědí, jak z toho (šíření nákazy) ven,“ uvedl Matovič. Právě celoplošné testování by podle slovenských politiků mohlo pomoci tomu, aby se země vyhnula celostátní karanténě, takzvanému lockdownu.

Příští týden pak úřady rozhodnou, zda se v zemi definitivně uskuteční i dříve oznámené druhé kolo celoplošného testování. Tato největší logistická akce svého druhu si vyžádá nasazení odhadem tisíců lidí, kromě jiného vojáků, zdravotníků či policistů. Ministr obrany Jaroslav Naď řekl, že zkrácení doby testování si vyžádaly personální a logistické důvody. Dodal, že Slovensko jedná s vládami několika zemí ohledně pomoci Bratislavě se zajištěním materiálu a personálu na testování, bude-li to potřebné. V úvahu podle něj připadá využití několik stovek patrně vojenských zdravotníků z ciziny.

Premiér Matovič už dříve řekl, že omezení by se změněnými podmínkami mohla trvat ještě další dva týdny.Počet potvrzených případů koronaviru na Slovensku hlavně od začátku října výrazněji roste. V sobotu denní přírůstek poprvé přesáhl hranici 3000 infikovaných; v tomto počtu nejsou zahrnuty výsledky z plošného testování. Země postupně zavedla několika karanténních opatření a od soboty prozatím do konce tohoto týdne platí v zemi výrazné omezení volného pohybu osob.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...