Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Uzbekistán se otočil k Rusku zády. O plynovou unii s Moskvou a Kazachstánem nemá zájem

Uzbecký ministr energetiky Žurabek Mirzamachmudov (15. dubna 2019) foto: Profimedia.cz

Uzbekistán se vymezil vůči ruskému návrhu, aby spolu s Kazachstánem a Ruskem vytvořil takzvanou plynovou unii. Nebude prý souhlasit s politickými podmínkami, které by mohly ohrozit jeho národní zájmy. Případná přeprava plynu přes jeho území pak má mít čistě obchodní charakter. Jde o další postsovětskou zemi, kde se Rusku nedaří prosadit svou vůli. Taškent teď navíc vývoz plynu zastavil.
  13:34aktualizováno  15:30

O plánu na vytvoření plynové unie hovořil podle agentury Interfax v listopadu místopředseda ruské vlády Alexandr Novak, podle něhož by tento projekt měl podpořit dodávky mezi Ruskem, Kazachstánem a Uzbekistánem a také vývoz plynu do dalších zemí včetně Číny.

Co přesně by plynová unie obnášela, však nepřiblížil. „I kdybychom uzavřeli s Ruskem dohodu o plynu, neznamená to, že vytvoříme unii,“ zdůraznil ve středu uzbecký ministr energetiky Žurabek Mirzamachmudov. Podtrhl, že případná dohoda bude mít povahu technické smlouvy.

„Pokud budeme dovážet plyn z jiného státu, budeme s ním spolupracovat čistě na základě komerční a obchodní smlouvy. Nikdy nebudeme souhlasit s politickými podmínkami výměnou za plyn,“ podtrhl ministr.

Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov však ve čtvrtek uvedl, že agentura Reuters středeční zprávu o uzbecké reakci na ruský návrh významově posunula a že Moskva si výměnou za plyn žádné politické podmínky ani neklade.

Vůči návrhu na vytvoření trojstranné plynové unie se už dříve vymezil i Kazachstán. Jeho ministerstvo zahraničí po jednání prezidenta země Kasyma-Žomarta Tokajeva a ruského prezidenta Vladimira Putina v listopadu podle kazachstánských médií sdělilo, že nedovolí, aby ostatní země mohly Kazachstán případně obvinit z napomáhání Rusku v obcházení sankcí.

Uzbekistán i Kazachstán těží zhruba tolik zemního plynu, kolik jej spotřebují. Obě země jsou s Ruskem propojeny plynovodem a prochází jimi samostatný plynovod směřující do Číny, připomíná Reuters. Oba plynovody však převážně čerpají plyn z Turkmenistánu.

Nyní Uzbekistán vývoz plynu zastavil. Kvůli chladnému počasí se zvýšila spotřeba na domácím trhu. Podle médií to ve čtvrtek oznámil státní podnik Uztransgaz.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!