Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

V Atlantiku se údajně srazily dvě ponorky

Svět

  8:03
LONDÝN - Dvě ponorky nesoucí jaderné zbraně se srazily na počátku února v Atlantském oceánu. O údajné kolizi, která vyšla najevo až v noci na neděli, píše britský deník The Sun. "Je velmi nepravděpodobné, že by mohla nastat jaderná exploze - únik radioaktivity byl ale možný," řekl The Sun nejmenovaný zdroj z britského námořnictva.

Francouzská jaderná ponorka (Ilustrační foto) foto: AFP

Podle deníku byly britská ponorka HMS Vanguard i francouzská Triomphant při kolizi poškozeny. Jaderných zařízeních obou plavidel se prý ale havárie nedotkla. Britská ponorka byla poté odvlečena k opravě do skotského Faslanu, francouzská do Brestu, napsal The Sun.


Podle jeho upřesnění byly obě ponorky v době kolize, údajně 3.nebo 4. února, hluboko ponořeny a plnily různé mise.

Ponorka Vanguard je podle listu 150 metrů dlouhá a její posádku tvoří 140 námořníků. Francouzská ponorka má posádku 101 mužů.

Potenciální následky jsou nepředstavitelné
Britský ministr obrany odmítl jakkoliv komentovat ponorkové operace. Jeho mluvčí ale podle agentury AFP ujistil, že může "potvrdit, že britská odstrašovací kapacita nebyla v žádném okamžiku dotčena a jaderná bezpečnost nebyla ohrožena".

Nejmenovaný vysoký zdroj z britského námořnictva podle listu The Sun řekl: "Potenciální následky jsou nepředstavitelné. Je velmi nepravděpodobné, že by mohla nastat jaderná exploze - únik radioaktivity byl ale možný. A co je ještě horší, mohli jsme ztratit posádku a raketové hlavice. To by byla národní katastrofa." "Linky mezi Londýnem a Paříží byly rozžhavené," řekl zdroj britského listu.

HMS Vanguard je jednou ze čtyř jaderných ponorek, jimiž disponuje britské válečné námořnictvo. Do výzbroje každé z nich patří 16 střel Trident.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!