Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Vojáci na každém rohu. Život v Bruselu se ale nezastavil

Svět

  14:27
BRUSEL - Svatba, která před polednem vyšla z budovy radnice na historickém bruselském Grande Place, se vyfotila hned vedle moderního obrněného vozidla belgické armády. Uprostřed známého a honosného náměstí dělníci zdobili tradiční několikametrový vánoční strom. Nebylo to však sobotní dopoledne jako každé jiné - v Bruselu od noci platí čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření.

Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu na rušné třídě. foto: ČTK

V celém městě nejezdí metro, zavřená jsou muzea a galerie, zrušeny byly velké kulturní či sportovní akce a v provozu nejsou ani nákupní centra. Ve městě také začalo poprvé před nadcházející zimou sněžit.

V Bruselu našli arzenál zbraní. Městu hrozil útok jako v Paříži

Dopoledne belgický premiér Charles Michel novinářům řekl, že úřady zpřísnily bezpečnostní opatření na základě informací o věrohodné hrozbě atentátu, který by se mohl podobat tomu z pátku 13. listopadu v Paříži. Tam útočníci hlásící se k organizaci Islámský stát (IS) zabili střelnými zbraněmi a výbušninami v koordinované sérii útoků 129 lidí, desítky dalších vážně zranili.

Stopy atentátníků přitom vedou také do belgické čtvrti Molenbeek, kde v posledních dnech opakovaně zasahují belgické bezpečnostní síly. V noci na sobotu byly nalezeny výbušniny a chemikálie k jejich přípravě.

Doprava v Bruselu je omezená, lidé se ale snaží žít normálně.
Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu na rušné třídě.

„Není to vůbec veselé, ale chápeme to,“ řekla nedaleko Grand Place návštěvnice města z Francie, která si nepřála uvést své jméno. V centru je v ulicích skutečně méně lidí než obvykle, kromě obav ze situace si ale mnozí odchod z domova rozmysleli zřejmě také kvůli nepříjemnému počasí.

Už v minulých dnech se před budovami belgických a evropských úřadů v Bruselu objevili kromě policistů i belgičtí výsadkáři. Dnes byly dvojice vojáků se zbraněmi a neprůstřelných vestách k potkání také například před velkými hotely v celém městě.

Je to teprve podruhé v historii Belgie, kdy bezpečnostní opatření dosáhla nejvyšší úrovně. Poprvé se tak stalo na přelomu let 2007 a 2008. Čtvrtý stupeň nyní platí jen v Bruselu, zbytek země je na třetím stupni pohotovosti.

Spolu s vyzbrojeným policistou dva výsadkáři hlídkovali také u jedné z největších bruselských atrakcí, turisty oblíbené sošky „čurajícího chlapečka“. Zavřeno je známé Atomium, večer nevystoupí zpěvák Johnny Hallyday. Zrušeny jsou nejen zápasy vyšších fotbalových soutěží, ale i dětská víkendová utkání. Vojenské automobily parkují na pěší zóně v centru, vyzbrojení vojáci procházejí spolu s policisty ulice města, občas přehrazené policejními bariérami.

„Doporučujeme občanům České republiky vyhýbat se místům zvýšené koncentrace osob v hlavním městě, jako jsou koncerty, sportovní události, obchodní centra, nádraží a letiště. Stejně tak doporučujeme vyhýbat se využívání prostředků veřejné dopravy,“ napsalo dopoledne v e-mailu Čechům žijícím v Belgii české velvyslanectví.

Už v pátek zasáhla hrozba terorismu do života bruselským vysokoškolákům. Z bezpečnostních důvodů byly výrazně omezeny jindy veselé, bouřlivé a dlouho do noci trvající oslavy připomínající zakladatele bruselské univerzity Pierre-Théodora Verhaegena, ve skutečnosti ale hlavně dobrá příležitost k napití.

Přes hrozby i psí počasí se ale život v Bruselu nezastavil. Například na náměstí Place du Jeu de Balle se tak i dnes konal tradiční bleší trh.

Autor: