Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vojáci na každém rohu. Život v Bruselu se ale nezastavil

Svět

  14:27
BRUSEL - Svatba, která před polednem vyšla z budovy radnice na historickém bruselském Grande Place, se vyfotila hned vedle moderního obrněného vozidla belgické armády. Uprostřed známého a honosného náměstí dělníci zdobili tradiční několikametrový vánoční strom. Nebylo to však sobotní dopoledne jako každé jiné - v Bruselu od noci platí čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření.

Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu na rušné třídě. foto: ČTK

V celém městě nejezdí metro, zavřená jsou muzea a galerie, zrušeny byly velké kulturní či sportovní akce a v provozu nejsou ani nákupní centra. Ve městě také začalo poprvé před nadcházející zimou sněžit.

Dopoledne belgický premiér Charles Michel novinářům řekl, že úřady zpřísnily bezpečnostní opatření na základě informací o věrohodné hrozbě atentátu, který by se mohl podobat tomu z pátku 13. listopadu v Paříži. Tam útočníci hlásící se k organizaci Islámský stát (IS) zabili střelnými zbraněmi a výbušninami v koordinované sérii útoků 129 lidí, desítky dalších vážně zranili.

Stopy atentátníků přitom vedou také do belgické čtvrti Molenbeek, kde v posledních dnech opakovaně zasahují belgické bezpečnostní síly. V noci na sobotu byly nalezeny výbušniny a chemikálie k jejich přípravě.

Doprava v Bruselu je omezená, lidé se ale snaží žít normálně.
Belgičtí vojáci hlídkují v Bruselu na rušné třídě.

„Není to vůbec veselé, ale chápeme to,“ řekla nedaleko Grand Place návštěvnice města z Francie, která si nepřála uvést své jméno. V centru je v ulicích skutečně méně lidí než obvykle, kromě obav ze situace si ale mnozí odchod z domova rozmysleli zřejmě také kvůli nepříjemnému počasí.

Už v minulých dnech se před budovami belgických a evropských úřadů v Bruselu objevili kromě policistů i belgičtí výsadkáři. Dnes byly dvojice vojáků se zbraněmi a neprůstřelných vestách k potkání také například před velkými hotely v celém městě.

Je to teprve podruhé v historii Belgie, kdy bezpečnostní opatření dosáhla nejvyšší úrovně. Poprvé se tak stalo na přelomu let 2007 a 2008. Čtvrtý stupeň nyní platí jen v Bruselu, zbytek země je na třetím stupni pohotovosti.

Spolu s vyzbrojeným policistou dva výsadkáři hlídkovali také u jedné z největších bruselských atrakcí, turisty oblíbené sošky „čurajícího chlapečka“. Zavřeno je známé Atomium, večer nevystoupí zpěvák Johnny Hallyday. Zrušeny jsou nejen zápasy vyšších fotbalových soutěží, ale i dětská víkendová utkání. Vojenské automobily parkují na pěší zóně v centru, vyzbrojení vojáci procházejí spolu s policisty ulice města, občas přehrazené policejními bariérami.

„Doporučujeme občanům České republiky vyhýbat se místům zvýšené koncentrace osob v hlavním městě, jako jsou koncerty, sportovní události, obchodní centra, nádraží a letiště. Stejně tak doporučujeme vyhýbat se využívání prostředků veřejné dopravy,“ napsalo dopoledne v e-mailu Čechům žijícím v Belgii české velvyslanectví.

Už v pátek zasáhla hrozba terorismu do života bruselským vysokoškolákům. Z bezpečnostních důvodů byly výrazně omezeny jindy veselé, bouřlivé a dlouho do noci trvající oslavy připomínající zakladatele bruselské univerzity Pierre-Théodora Verhaegena, ve skutečnosti ale hlavně dobrá příležitost k napití.

Přes hrozby i psí počasí se ale život v Bruselu nezastavil. Například na náměstí Place du Jeu de Balle se tak i dnes konal tradiční bleší trh.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK NA SOUSTRH (BEZ NOČNÍCH)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč