Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V čele CDU zůstane Merkelová další dva roky. Dostala téměř 90 procent hlasů

Svět

  16:10aktualizováno  18:05
Angela Merkelová povede německé křesťanské demokraty i v dalších dvou letech. Na stranickém sjezdu v Essenu získala téměř 89,5 procenta hlasů. Tento výsledek je přitom přesně na hranici toho, o čem se před sjezdem mluvilo jako o úspěchu. Očekávalo se však, že Merkelová tuto hranici překoná.

Německá kancléřka Anela Merkelová při projevu na sjezdu CDU, který ji má zvolit opět do čela strany. foto: Reuters

Německá kancléřka v úterý získala 845 z 944 platných hlasů, což představuje 89,5 procenta. Výsledek volby Merkelová, která neměla protikandidáta, přijala a spolustraníků poděkovala za důvěru.

Oproti hlasování před dvěma lety, kdy se pro ni vyslovilo 96,7 procenta delegátů, je ale úterní výsledek výrazným poklesem. Nižší procento hlasů - 88,4 - dostala Merkelová, která CDU vede už téměř 17 let, jen v roce 2004, kdy ještě nebyla kancléřkou.

Hlasy dvaašedesátileté političce ubral především její postoj k migrační krizi, a to i přesto, že se ve svém dnešním projevu snažila apelovat zejména na konzervativní spolustraníky, kteří ji kvůli němu kritizují.

I přes nepopularitu některých kroků Merkelové, která v poslední době svou uprchlickou politiku hodně změnila, se ale očekávalo, že ji do volebního roku 2017 sjezd vyšle s výraznější podporou. Některá německá média proto už nyní hovoří o studené sprše pro kancléřku.

Na druhou stranu ale dostala Merkelová větší procento hlasů než jakýkoli ze staronových místopředsedů, které úterní sjezd také zvolil. Do nejužšího vedení strany se vrací předsedkyně CDU v Porýní-Falci Julia Klöcknerová (86,2 procenta), ministerský předseda Hesenska Volker Bouffier (85,4), šéf straníků v Severním Porýní-Vestfálsku Armin Laschet (81,9), ministr vnitra v Bádensku-Württembersku Thomas Strobl (73,9) a spolková ministryně obrany Ursula von der Leyenová (72,4).

Ještě po skončení zhruba 80minutového projevu Merkelové se přitom zdálo, že by její podpora mohla být vyšší. Téměř tisícovka delegátů jejím slovům, která byla konzervativnější, než je u ní zvykem, více než deset minut tleskala vestoje. Potlesku se jí dostalo i za slova o tom, že se nesmí opakovat migrační situace z loňského léta, nebo o tom, že německé právo musí mít vždy přednost před islámským právem šaría.

Pokud ve volbách Merkelová, která je v čele kabinetu od roku 2005, uspěje a bude počtvrté v řadě sestavovat vládu, vyrovná se velikánům německé politiky Konradu Adenauerovi (v čele spolkové vlády 1949-63) a Helmutu Kohlovi (1982-98).

Autor: