Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V Černé hoře kvůli příjezdu lodi s homosexuály zavřeli kostely

Svět

  22:54
PODGORICA - K nezvyklému kroku přistoupila srbská pravoslavná církev v černohorském přístavu Kotor. V pondělí od jedné hodiny do pěti odpoledne uzavřela ve městě dva nejznámější kostely. Jak poznamenal server BalkanInsight, zrovna v tu dobu se v přístavu zastavila obří výletní loď plující po Středozemním moři, na jejíž palubě byli jen homosexuálové; zavření kostelů s tím souvisí.

Homosexuálové (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Srbská pravoslavná církev je tvrdým odpůrcem jakýchkoli veřejných projevů homosexuality. Na dveře kostela svatého Mikuláše (Sv. Nikola) jen vyvěsila vzkaz, že místo musí být "naléhavě od jedné hodiny do pěti uzavřeno". Podobné to bylo i u kostela svatého Lukáše (sv. Luka), který se nachází naproti. Výletní loď Celebrity Silhouette, na jejíž palubě se nacházelo 2456 cestujících, dorazila do Kotoru z chorvatského Dubrovníku. Okružní jízda určená jen pro homosexuály byla zahájena v Benátkách a skončí na Korsice.

Násilí při pochodu gayů

Jak dodal server BalkanInsight, i když si gayové z celého světa nemohli prohlédnout místní kostely, žádné jiné nepříjemnosti je nečekaly. "Naším úkolem nebylo dohlížet na pasažéry lodi, nicméně mohu říct, že Kotor a Černá Hora uspěly v testu respektu k odlišnostem," uvedl šéf kotorského přístavu Vasilije Kusovac. Černá Hora je konzervativní pokud jde o odlišnou sexuální orientaci. Letos 23. července se v přímořské Budvě konal vůbec první pochod homosexuálů, kterého se zúčastnilo asi 120 lidí. Na akci zaútočily desítky protestujících, kteří po gayích házeli kameny, lahve a dýmovnice. Asi 20 lidí bylo zadrženo, několik účastníků pochodu utrpělo zranění.

Autoři: ,