Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Norsko bez obvinění odebralo českým rodičům děti. EU čin kritizuje

Svět

  19:00
BRUSEL - Zadržování dvou českých dětí norskými úřady ve středu v Bruselu projednal a ostře kritizoval výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci Evropského parlamentu. Informoval o tom český europoslanec Tomáš Zdechovský. Na jednání výboru prý vyzval ostatní členské státy i Evropskou unii, aby pomohly České republice ve zvýšení mezinárodního tlaku na Norsko.

Tromso, Norsko. foto: Wikimedia

Norské úřady odebraly českému páru syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. Policie vyšetřovala otce chlapců a později i matku, vyšetřování ale zastavila a obvinění nepadlo. V únoru 2012 úřady rodiče zbavily práva na péči. 

PSALI JSME:

Děti se dostaly ke stálým pěstounům, každé teď žije v jiné rodině. Matka může syny vidět jen dvakrát ročně po dvou hodinách. Norské soudy její odvolání odmítly. Loni v listopadu se obrátila na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který stížnost nepřijal, podle něj má matka ještě možnost se obrátit na norský soud.

Na schůzi výboru europarlamentu zaznělo, že Norsko porušuje mezinárodní právo. Odebrání dětí a pak rozdělení dětí do různých rodin bez práva rodičů se s dětmi stýkat je podle europoslanců bezprecedentní porušení mezinárodních závazků. Případem se nyní podle Zdechovského začnou zabývat i politické skupiny v Evropském parlamentu a evropské úřady včetně Evropské komise.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!