Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V letadle zemřelo 71 dětí

Svět

  16:18
ABUJA - Většina obětí včerejší havárie letadla v nigerijském městě Port Harcourt byly děti. Mezi 107 mrtvými bylo 71 žáků prestižní abujské jezuitské střední školy. Letadlo havarovalo při přistávacím manévru.

Letecká nehoda (archivní foto)

Děti se do provincie Rivers vracely na prázdniny. Rodiče čekající na letišti nakonec museli jít do místních márnic identifikovat spálená těla. V jedné z nemocnic byly mrtvoly kvůli nedostatku místa nahrnuty na jednu hromadu. Mezi dospělými oběťmi jsou mimo jiné dva pracovníci mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, Francouz a Američan.

Letoun DC-9 odstartoval z Abuji a havaroval za bouře při přistávání v Port Harcourtu. Po pádu letadlo zachvátily plameny. Podle letištních zdrojů letoun minul dráhu.

Na palubě bylo 110 lidí včetně sedmi členů posádky. Podle sobotních zpráv zahynulo v letadle při neštěstí 103 osob. Od dnešního rána pak přicházely informace, jak těžce zranění postupně umírají. Podle místní televize čtyři ze sedmi zraněných, kteří tragédii přežili, zemřeli.

Záhadná nehoda
V říjnu se u Lagosu zřítil Boeing 737-200, v jehož troskách přišlo o život 117 osob. Příčiny této nehody nebyly objasněny, ale američtí vyšetřovatelé, kteří byli povoláni do Nigérie, minulý měsíc vyloučili, že by neštěstí měli na svědomí teroristé.

Společnost Sosoliso, jejíž stroj havaroval, byla založena v roce 1994. Loni byla oceněna jako nejlepší nigerijský letecký dopravce. Podle své webové stránky zajišťuje spojení mezi šesti nigerijskými městy.

Podle expertů se na většině komerčních linek v Nigérii používají letadla starší dvaceti let nebo "ojeté" stroje. Vzletové a přistávací dráhy se v zemi pravidelně uzavírají kvůli jejich špatnému technickému stavu.

Problémem je také chaotická organizace na letištích. V Port Harcourtu například najel stroj společnosti Air France do stáda krav, které se volně pohybovaly na ploše. Nigerisjký prezident Olusegun Obasanjo zrušil plánovanou cestu do Portugalska, aby se setkal se zástupci leteckých společností působících v Nigérii. Chce s nimi projednat "velmi nutné reformy" v nigerijském letectví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!