Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
30. října 2019 11:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Libyi propustili ze zadržovacího střediska stovky migrantů, důvod akce není jasný

Loď s migranty u pobřeží Libye. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď s migranty u pobřeží Libye. ilustrační snímek | foto: AP Photo

TRIPOLIS Na 600 migrantů bylo v úterý propuštěno ze zadržovacího střediska Abú Slím v boji zmítané libyjské metropoli Tripolisu. Podle agentury Reuters není jasné, proč byli propuštěni a kam se nyní uchýlí. Asi 200 z nich však zamířilo do zařízení provozovaného OSN určeného pro přesídlování uprchlíků, které je však kapacitně vytížené, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

V Tripolisu stále pokračují boje mezi samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara a milicemi, jež podporují vládu Faíze Sarrádže sídlící v Tripolisu, kterou uznává OSN. Střet o hlavní město podle agentur OSN a nevládních organizací ohrožuje migranty, jichž v zadržovacích střediscích v okolí metropole pobývá několik tisíc.

Formálně zadržovací střediska provozuje Sarrádžova vláda, nicméně ve skutečnosti jsou pod kontrolou různých milic, jež Sarrádžův kabinet podporují. Humanitární organizace i OSN dlouhodobě kritizují životní podmínky v těchto zařízeních. Po mezinárodním nátlaku jich letos několik ukončilo provoz.

Libyjská pobřežní stráž, kterou podporuje EU, nyní také migranty zadržené na moři propouští namísto toho, aby je navracela do středisek jako dříve. Lodě humanitárních organizací odmítají kvůli pokračujícím bojům utečence zachycené na moři do Libye vracet úplně.

Zařízení provozované UNHCR má podle původního záměru sloužit pro migranty, kteří jsou podle humanitárních pracovníků nejvíce ohroženi a pro které se podařilo domluvit přesídlení buď do Evropy nebo do jiných zemí v Africe, kde je příznivější bezpečnostní situace. Téměř polovina z 880 lidí, kteří tam nyní pobývají, tam však vstoupila neformální cestou. Někteří například poté, co se jim podařilo utéct ze střediska, jež v červenci zasáhlo letecké bombardování, při němž zemřelo přes 50 utečenců. „Poslední dobou je zařízení značně kapacitně přetížené. Nejsme tím pádem schopni využívat ho k jeho původnímu účelu, kterým je dostávat lidi do bezpečí,“ uvedl zvláštní vyslanec UNHCR v Libyi Vincent Cochetel.

V Libyi, kde panuje chaos od roku 2011, kdy byl svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí, nyní podle odhadů pobývá na 640 000 migrantů. Země se kvůli zhroucení státních struktur stala preferovanou zemí, odkud se mnoho utečenců snaží dostat na lodích do Evropy. Počet vyplutí se však od poloviny roku 2017 snižuje.

ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.