Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

V Německu roste počet vloupání. Na vině jsou gangy z jižní Evropy, myslí si experti

Svět

  8:26
BERLÍN - V Německu už od roku 2008 každoročně strmě roste počet případů vloupání do bytů a domů, loni policie řešila celkem přes 167 tisíc takových trestných činů, což bylo o deset procent více než v roce 2014. Napsal o tom list Die Welt s odvoláním na novou kriminální statistiku, která ale bude oficiálně představena až v květnu. Podle šéfa odborového Svazu německých kriminalistů (BDK) stojí za nárůstem mimo jiné i organizované zločinecké gangy z jihu Evropy.

Podle statistiky vykradených bytů a domů přibývá v celém Německu, v některých spolkových zemích ale více, než v jiných. Například v Hamburku mezi lety 2014 a 2015 stoupl počet vloupání o více než pětinu, v Severním Porýní-Vestfálsku o 18 procent. V Sasku, které bezprostředně sousedí s Českou republikou, se počet případů zvýšil o deset procent.

V Německu varují před Prahou: Ukradnou vám značku z auta a budou vás vydírat

Podle předsedy BDK Andrého Schulze mají většinu vloupání na svědomí dobře organizované skupiny. Podle něj si například gangy z jihu Evropy často vyberou určitou část země, kde během krátké doby vyloupí velký počet nemovitostí a zase odjedou za hranice. Velké problémy ale dělají i pachatelé, kteří pocházejí ze západního Balkánu, severu Afriky nebo gangy napojené na gruzínskou mafii, řekl deníku Bild Schulz.

Socioložka Gina Wollingerová z kriminologického výzkumného institutu Dolního Saska (KFN) si ale myslí, že vidět v epidemii případů vloupání jen činnost gangů ze zahraničí je velice přehnané. Podle ní tyto činy často páchají místní, kteří mají dobrý přehled o tom, co se ve vyhlédnuté nemovitosti děje a vědí o nepřítomnosti majitelů.

16 % vyřešených případů

Policii se každopádně daří objasnit jen velmi malou část vloupání: v roce 2014 kriminalisté našli pachatele v 16 procentech nahlášených případů. „Jediné, co pomáhá, je velký tlak na úspěšné vyšetřování a viditelná přítomnost policie, především v bytových oblastech a v určitých denních časech,“ myslí si šéf německých policejních odborů GdP Jörg Radek.

Wollingerová ale upozorňuje, že i případné posily by zřejmě pomohly jen částečně. Pachatelé vloupání totiž na místě činu pobudou většinou jen velmi krátce a v podstatě po sobě nezanechávají stopy. Podle ní jim značně pomáhají i majitelé nemovitostí, kteří své domy a byty mají špatně zajištěné. „Auta jsou dnes mnohem lépe zajištěná než byty. Navíc v každé domácnosti je spousta malých a cenných elektronických přístrojů jako jsou chytré telefony či laptopy, kvůli nimž se vloupání vždy vyplatí,“ tvrdí socioložka.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...