Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Německo má nedostatek zločinců, věznice přestavuje na byty

Svět

  12:46
BERLÍN - Věznice jako místo, které láká mladé rodiny. Tak lze shrnout trend, který se v posledních letech objevil na německém realitním trhu. Vzhledem ke klesajícímu počtu vězňů se totiž zmenšuje naplnění nápravných zařízení, a o nevyužívané věznice se tak zajímají developeři, kteří dřívější cely přestavují na moderní apartmány.

Věznice v Landsbergu, kde stráví tři a půl roku Uli Hoeness - bývalý prezident Bayernu Mnichov. foto: Reuters

Nejnovějším příkladem je věznice na frankfurtském předměstí Höchst. Prodej nápravného zařízení, které už tři a půl roku neslouží původnímu účelu, v říjnu hesenská vláda potvrdila developerské společnosti Krieger und Schramm. Developer se chystá strhnout zeď s žiletkovým drátem obepínající areál stejně jako několik budov; na revitalizovaném pozemku by pak mělo vzniknout přes sto bytů.

Podobnou proměnou prošla i věznice v braniborském městě Luckau, zhruba sto kilometrů jihovýchodně od Berlína. Zařízení přestalo původnímu účelu sloužit v roce 2005, v následujících letech investovala radnice společně s braniborskou zemskou vládou do jeho přestavby 12,8 milionu eur (353 milionů Kč). Nově vybudované byty se na trhu objevily loni v létě a díky obrovské nabídce byly ihned vyprodány.

ČTĚTE TAKÉ:

Atraktivní věznice

„Byty jsou velmi atraktivní i díky své poloze, nacházejí se přímo v centru města. Stále se na nás obracejí zájemci,“ sdělila správkyně komplexu Bärbel Kohlstocková. „Lidé si jen těžko dokážou představit, že tu kdysi byla věznice. I díky tomu, že jsme na bývalém vězeňském dvoře vybudovali park a vysadili stromy,“ doplnila.

Zatímco někdejší věznice v Luckau láká k bydlení příjemným prostředím, majitelé rekonstruovaného nápravného zařízení v berlínské čtvrti Rummelsburg nabízejí nájemníkům příležitost žít na stejném místě, kde po pádu komunistického režimu v Německé demokratické republice nuceně přebýval i někdejší nejvyšší muž východního Německa Erich Honecker. Na rozdíl od Honeckera ale mají nájemníci k dispozici moderní byty o několika pokojích a kolem jejich bydliště nestojí ochranná zeď, ale nově vybudované obchody.

Autoři: ,