Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

V New Yorku boural raketoplán. Cestou do muzea

Svět

  12:43
NEW YORK - Obyvatelé Manhattanu si užili velkolepou podívanou. Raketoplán Enterprise se totiž po řece Hudson přesouval do muzea letectví a kosmonautiky. Vůbec první americký raketoplán, jenž se ale nikdy nepodíval do vesmíru, však při plavbě narazil do železničního mostu a poškodil si křídlo.

Raketoplán Enterprise na řece Hudson foto: Reuters

Za škrábance na levém křídle může náhlý poryv větru, jenž kolos vrhl proti mostnímu pilíři. Poškození je však podle amerických médií jen kosmetického rázu. Raketoplán, který americká vesmírná agentura NASA používala jako prototyp k různým zkouškám, byl donedávna vystaven v muzeu Smithsonian ve Washingtonu. V dubnu jej tam ale vystřídal nejvyužívanější raketoplán Discovery.

Přesun na vysloužilou letadlovou loď Intrepid, která slouží jako muzeum, trval mírně před dvě hodiny. V půl jedné místního času už plavidlo s raketoplánem zastavilo na Hudsonu kousek od letadlové lodi. Pak je postupně ze tří stran obklopily vlečné čluny a za přihlížení několika set zvědavců zahájily závěrečný manévr přiblížení k levoboku Intrepidu. Tam už na Enterprise čekal obří speciální plovoucí jeřáb amerického námořnictva, vedle kterého najednou raketoplán vypadal poněkud nevýrazně.

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...