Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nizozemsko řeklo ne špatnému populismu, raduje se vítězný Rutte, Wilders porážku uznal

Svět

  21:08aktualizováno  16. března 11:14
HAAG/PRAHA - Středeční parlamentní volby v Nizozemsku jasně vyhrála Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho, která ve 150členném parlamentu bude mít 33 křesel. Vyplývá to z takřka konečných výsledků po sečtení zhruba 95 procent volebních okrsků. Na druhém místě s 20 mandáty skončila nacionalistická Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která za VVD oproti očekáváním výrazně zaostala.

Šťastní stoupenci Mark Rutteho tleskají nově zvolenému premiérovi. foto: AP Photo

Wilders již Rutteho vítězství uznal. Sčítání hlasovacích lístků ve zbývajících okrscích se tak může protáhnout, podle agentury ANP je možné, že na dokončení sčítacího procesu bude nutné vyčkat až do pátku.

VVD si oproti výsledkům voleb z roku 2012 o osm křesel pohoršila, i tak ale zůstává na politicky rozdrobené scéně nejsilnější stranou. Třetí místo připadlo křesťanskodemokratické výzvě (CDA) a čtvrté Demokratům 66, obě formace získaly po 19 křeslech. Socialistická strana (SP) a Zelená levice (GL) mají shodně 14 poslanců. Zatímco SP si oproti minulým volbám o jeden mandát pohoršila, ekologická strana se ziskem 10 nových poslanců zaznamenala mimořádný úspěch.

V evropských metropolích je znát úleva, Ruttemu ihned blahopřál šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault.

Mezi hlavní poražené patří Strana práce (PvdA), která dosud měla 38 křesel a která se nově bude muset spokojit jen s devíti mandáty. Do parlamentu se dostalo ještě šest dalších stran, které získaly od dvou do pěti křesel.

O účast ve volbách byl tradičně velký zájem. Už průběžně zveřejňované údaje o počtu hlasujících naznačovaly, že k volebním urnám přijde více voličů, než tomu bylo před pěti lety, kdy účast dosáhla 75 procent. Odhad agentury Ipsos uvádí, že nyní hlasovalo 81 procent voličů. Dosud nejvyšší, 88procentní účast byla zaznamenána v roce 1977.

Evropské akcie rostou

Evropské akcie se vyšplhaly na 15měsíční maximum. K jejich růstu přispělo vítězství premiéra Marka Rutteho v nizozemských parlamentních volbách. Index amsterodamské burzy AEX krátce po začátku dnešního obchodování vystoupil nejvýše za devět let, připisoval si kolem 0,7 procenta. Panevropský akciový index STOXX 600 se vyšplhal na nejvyšší úroveň od prosince 2015, vykazoval nárůst o zhruba půl procenta na 377 bodů.

Jednání o vytvoření vládní koalice bude po těchto volbách obtížnější a potrvá asi déle, než tomu bylo před pěti lety. Rutte bude pro sestavení vlády nucen najít mezi 13 stranami, které se do parlamentu zřejmě dostaly, více partnerů. První komentáře hovoří o tom, že by se k VVD a PvdA mohly připojit CDA, D66 a Zelená levice.

Wilders chce být přizván ke kolaičnímu jednání

Ve štábu lidovců je i přes ztráty patrná radost z vítězství. Rutte prohlásil na adresu Wildersovy formace, že Nizozemsko řeklo ne špatnému populismu a že nyní je potřeba vytvořit stabilní vládu, jež zemi povede.

„Patříme rovněž mezi vítěze voleb, získali jsme nová křesla,“ řekl Wilders s odkazem na odhady i první výsledky. „(Naše) vítězství ale není takové, v jaké jsme doufali,“ dodal.

Wilders rovněž hovořil o tom, že by rád byl přizván ke koaličním jednáním o budoucí nizozemské vládě. Zároveň však prohlásil, že PVV bude vůči vládě tvrdou opozicí.

Wilders již ve středu po zveřejnění prvních odhadů svým voličům na twitteru za hlasy poděkoval a Ruttemu vzkázal, že se ho ještě nezbavil..

Podporovatelé strany CDA slaví výsledky prvních průzkumů
Podporovatelé zelených slaví výsledky exit pollu

První úlevné a radostné reakce na odhadovaný výsledek nizozemských voleb zazněly z Bruselu, Berlína a Paříže. Podle předsedy EK Jeana-Clauda Junckera Nizozemci hlasovali proti extremismu. Kancléřka Angela Merkelová Ruttemu v telefonickém rozhovoru řekla, že se těším na další „spolupráci jako přátelé, sousedé a Evropané“.

Radost z výsledků voleb neskrývalo ani německé ministerstvo zahraničí vedené šéfem sociální demokracie Sigmarem Gabrielem. „Nizozemci odmítli protievropské populisty. To je dobře, potřebujeme vás pro silnou Evropu,“ stojí na twitterovém účtu německé diplomacie.

„Dobrá zpráva pro Holandsko a Evropu“

V podobném tónu se nesou i reakce opozičních stran Levice a Zelených. Naopak Alternativa pro Německo by si podle své předsedkyně Frauke Petryová přála lepší výsledek pro Wilderse.

Překvapilo mě, jak jednoduché je tu volit. Třeba na nádraží, říká Češka v Nizozemsku

Šéf francouzské diplomacie Jean-Marc Ayrault Nizozemsku gratuloval, že „zastavilo vzestup krajní pravice“. Volební vítězství nizozemských lidovců nad protiislámskými a protievropskými populisty uvítali také francouzský prezident Hollande a centrista Macron

Podle šéfa poslanců Evropské lidové strany v europarlamentu Manfreda Webera jde o citelnou ránu všem protievropským populistům a šéf liberální europarlamentní frakce ALDE Guy Verhofstadt odhady označil za „úžasné“.

Spokojení jsou s výsledkem voleb i čeští politici. Ruttemu už gratulovali Andrej Babiš a Lubomír Zaorálek. Spokojenost vyjádřil i Martin Stropnický. „Byť poslední průzkumy mluvily o opaku, populista Wilders při vysoké volební účasti utrpěl porážku. Dobrá zpráva pro Holandsko a Evropu,“ napsal na twitteru.

16.března 2017 v 09:12, příspěvek archivován: 16.března 2017 v 10:35

Holandsko za celou Evropu dobře vykročilo do série voleb v roce 2017. Gratuluji!

Výsledek voleb v Nizozemsku se odrazil na posílení kurzu eura. Vůči dolaru stoupl o 1,25 procenta na 1,0735 USD, nejvyšší úroveň od 2. února.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!