Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

V Texasu popravili odsouzeného vraha. Na smrt čekal přes 30 let

Svět

  8:09
WASHINGTON - Po více než třech desetiletích v cele smrti a sedmi odkladech na poslední chvíli byl ve věznici Huntsville v Texasu popraven Lester Bower (67). Odsouzen byl za vraždu čtyř mužů, svou vinu ale po celou dobu popíral. Po vstříknutí smrtící injekce byl vězeň prohlášen za mrtvého ve středu večer místního času, kdy ve střední Evropě byl již čtvrtek.

Po více než třech desetiletích v cele smrti byl ve věznici Huntsville v Texasu popraven Lester Bower. foto: archiv CK Marco PoloČTK

Podle Informačního střediska o trestu smrti (DPIC), nevládní organizace monitorujícího popravy, byl Bower nejstarším z 526 popravených odsouzenců od znovuzavedení trestu smrti v Texasu v roce 1982. A také strávil čekáním na popravu nejdelší čas na chodbě smrti, 31 let.

Snahy o nový proces

V posledních letech znásobil své úsilí dosáhnout nového procesu a tvrdil, že nezabil v roce 1983 čtyři muže v hangáru, kde si kupoval ultralehké letadlo. Ale nejvyšší soud, od kterého se Bower domáhal zrušení trestu smrti, odmítl poslední odvolání jen pár hodin před popravou.

„Hodně se povídalo o tomto případu, hodně se o něm psalo, ale ne vše byla pravda. Ale čas pro rozpoznání pravdy minul a je čas se pohnout dál,“ řekl v posledních slovech před vpíchnutím injekce.

Podle DPIC šlo o patnáctou popravu v USA v letošním roce, z toho osmou v Texasu. Další poprava v tomto státu je plánována za 14 dnů.

 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!