Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Svět

S Visegrádem jednala i německá ministryně. Státy budou migraci řešit společně

Jednání ministrů vnitra Visegrádské skupiny, Německa a Rakouska v maďarském Szegedu (27. listopadu 2023) foto: ČTK

Ministři vnitra Visegrádské skupiny (V4) se v pondělí v maďarském Szegedu domluvili na pravidelných schůzkách expertní skupiny na nelegální migraci. Podle českého ministra Víta Rakušana to zlepší komunikaci zemí, která dosud probíhala jen s jednotlivci. Pohraniční policie zemí V4, Německa a Rakouska také budou provádět pravidelné konzultace.
  15:55

Podle Rakušana byla schůzka jednou z nejdůležitějších. Spolu s kolegy z dalších zemí Visegrádské skupiny (V4), tedy Slovenska, Polska a Maďarska, se v Szegedu sešel s rakouským ministrem vnitra Gerhardem Karnerem a německou ministryní Nancy Faeserovou, která pozvání přijala poprvé.

„Migrace je velká výzva, kterou můžeme zvládnout jen spolu. Budeme nadále spolupracovat, abychom zabránili nelegální migraci, skrze naši policii. V Maďarsku máme český kontingent od roku 2015, slíbili jsme, že tu vypomůžeme i příští rok. Chceme všichni, aby Schengen vydržel,“ uvedl Rakušan.

Ministři se shodli, že pohraniční policie zemí V4, Německa a Rakouska budou provádět pravidelné konzultace, aby zlepšily koordinaci ohledně nelegální migrace v následujících týdnech.

„Budeme pravidelně organizovat schůzky, které budou hodnotit opatření na vnitřních hranicích. Doteď jsme si volali s ministry odděleně. Bude tu pracovní platforma, kdy se budeme bavit o tom, jak který stát bude postupovat, dokdy bude mít hranice zavřené, jestli je to v té době vůbec nutné při konkrétních číslech,“ sdělil Rakušan.

Pracovní skupina se bude scházet minimálně jednou měsíčně. Její součástí budou nejen ministři vnitra, ale i resortních odborníků, například z Odboru azylové a migrační politiky.

„Podle prvotních zpráv by mělo být první hostitelskou zemí Německo. Ať už online formou nebo fyzicky se v Berlíně ještě do Vánoc sejdeme a situaci na vnitřních hranicích vyhodnotíme,“ sdělil Rakušan.

Podle Rakušana nejsou kontroly vnitřních hranic ideálním řešením, ale jsou nutné k ochraně obyvatel. „Víme, že musíme kontrolovat vnější hranici. Chceme příští týden diskutovat v Bruselu o tom, že potřebujeme najít kompromis na úrovni EU,“ řekl Rakušan.

Kontroly na vnitřních hranicích zatím budou

Pondělní setkání v Szegedu iniciovalo Česko jako předsednická země V4. Faeserová uvedla, že migrace je pro Německo důležitým tématem, aby se zachovala bezpečnost země. Podle ní jsou cílem všech otevřené hranice.

„Zvyšující se brutalita převaděčských gangů vyžaduje společné řešení. Museli jsme udělat opatření, aby gangy neohrožovaly životy,“ uvedla Faeserová.

Německo v září zavedlo stacionární kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem podle vzoru kontrol, které od roku 2015 provádí na pomezí s Rakouskem. Česko, Polsko a Rakousko následně zpřísnily kontroly, které provádějí na své hranici se Slovenskem. To zase začalo uplatňovat prohlídky na své maďarské hranici. Rakousko provádí kontroly na své jižní a východní hranici již od roku 2015.

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že je nutné najít společné řešení nelegální migrace. Uvedl, že se nejspíše počet záchytů na vnějších hranicích zhorší, jakmile se na jaře zlepší počasí.

„Slovenská republika je připravena pomoci. Souhlasíme s návrhem Maďarska, aby síly vynaložené na ochranu vnitřních hranic byly přesunuty na vnější hranice,“ řekl Eštok.

22. listopadu 2023

Země zúčastněné na schůzce jsou členy schengenského prostoru volného pohybu osob a zboží. Obnovení kontrol na vnitřních hranicích je povoleno ve výjimečných případech a před jejich zavedením musí být informována EU.

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána uplatňuje tvrdý postup vůči nelegální migraci. Jedním z opatření, kterými snížila počty migrantů přecházejících přes maďarské území, bylo v roce 2015 vybudování plotu na hranicích s Chorvatskem a Srbskem.

Autoři: ,