Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Požár domu ve Valencii si vyžádal deset obětí, další lidé se stále pohřešují

Svět

  10:41aktualizováno  17:21
Deset lidí zemřelo při požáru, který ve čtvrtek zachvátil 14patrový bytový komplex ve Valencii na jihovýchodě Španělska. Místní média v pátek informují, že hasiči celou noc ochlazovali budovu, aby ji mohli prohledat. Několik lidí se stále pohřešuje, uvedla starostka města María Cataláová. Na místo dorazil i premiér Pedro Sánchez.

Kvůli neštěstí byly také odloženy dva sobotní zápasy fotbalové ligy - Granada-Valencie a Levante-Andorra.

Valencijská radnice vyhlásila od pátečního poledne třídenní smutek, což udělala i regionální vláda autonomní oblasti Valencie, která chystá také pomoc lidem z vyhořelého domu. Hasiči k lokalizaci obětí už ve čtvrtek použili dron, jimiž hledají i pohřešované. Až v pátek před polednem začali vstupovat do budovy, ale kvůli vysokým teplotám zatím jen do nižších pater. Podle deníku El País vstoupili dovnitř i vyšetřovatelé a následovat je mají čtyři forenzní týmy.

„Prioritou je nyní najít oběti a samozřejmě také neohrozit bezpečnost hasičů,“ řekl španělský premiér, když dorazil do Valencie. Vyjádřil také soustrast rodinám obětí a poděkoval záchranářům. Soustrast lidem postiženým tímto neštěstím vyjádřila také šéfka Evropského parlamentu Roberta Metsolaová.

Požár propukl ve čtvrtek okolo 17:30 a plameny kvůli silnému větru rychle, během necelé hodiny, zachvátily celou budovu, která má dvě části a jejíž stavba byla dokončena v roce 2009. Celkem je tam 138 bytů, které mohlo obývat až 450 lidí.

Kvůli čtvrtečním požáru také záchranáři ošetřili 15 lidí, řekl předseda regionální valencijské vlády Carlos Mazón. Mezi zraněnými je i sedm hasičů. Několik lidí zůstává v nemocnici, nikdo není v ohrožení života. „Jde o popáleniny či zlomeniny rukou,“ uvedl Mazón.

Obyvatelé domu se evakuovali

Všichni obyvatelé vyhořelého bytového komplexu byli ubytováni v místních hotelech nebo u známých. Místní média informují také o solidaritě obyvatel Valencie, kteří do zřízených center přinášejí oblečení či hygienické potřeby.

„Utíkali jsme ven, jak jsme mohli, požár se šířil velmi rychle, přišli jsme o všechno,“ popsal televizi RTVE Miguel, který bydlel v prvním patře domu sedm let. Za „nečekaného hrdinu“ označili mnozí správce budovy Juliána. Jakmile si všiml kouře, obíhal všechna patra a varoval sousedy, aby opustili budovu, ač tak riskoval vlastní život. „Co nejdéle to šlo, klepal na další a další dveře, aby varoval všechny sousedy,“ řekla žena jménem Encarna, která stejně jako několik dalších lidí z domu správce označila za hrdinu. Podle RTVE zatím Julián nechce dávat rozhovory novinářům.

Televize La Sexta informovala také o dramatické záchraně dvou lidí, které před osmou večer ze sedmého patra zachránili z balkonu hasiči.

Oheň se šířil ze sedmého patra

Příčina požáru není známá, podle některých svědků vypukl v sedmém patře. Podle expertů, které citují španělská média, přispěl k jeho rychlému šíření materiál použitý na fasádě. Šlo o dvojité hliníkové desky s polyuretanovou pryskyřicí, která funguje jako izolace, ale je velmi hořlavá, řekl deníku El País inženýr David Higuera. Dodal, že vidí podobnost s požárem, který v červnu 2017 zachvátil čtyřiadvacetipodlažní obytnou budovu Grenfell Tower v západní části Londýna a vyžádal si životy 72 lidí a přes sedm desítek zraněných.

„Nemůžu pochopit, že se něco takového může stát v roce 2024, že budova shoří takto rychle...se vší tou technologií, co máme...Je to tragédie obrovských rozměrů,“ citoval El País jednoho z lidí, kteří hašení požárů ve čtvrtek sledovali z dálky. „Pochopil bych to v 80. letech, ale teď?“ podivil se Juan Luis López, který má v blízkosti neštěstí baletní školu.

Server 20minutos.es připomněl také nejtragičtější požáry bytových domů ve Španělsku z posledních let. V červenci 1992 zemřelo 12 lidí, včetně devíti Poláků při požáru v domě v madridské čtvrti Móstoles. Tragické byly i požáry v domovech pro seniory - v lednu 2022 zemřelo devět lidí ve městě Moncada u Valencie a osm obětí si vyžádal požár v červenci 2015 v Zaragoze.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!