Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko využije u Časiv Jaru ukrajinského nedostatku munice, tvrdí analytici

Ukrajinští vojáci jedou na tancích poblíž frontového města Časiv Jar na Ukrajině (10. dubna 2023) foto: Reuters

Ruské armádní velení se podle analytiků z amerického Institutu pro výzkum války (ISW) bude při dobývání Časiv Jaru v Doněcké oblasti snažit využít toho, že se Ukrajina potýká s kritickým nedostatkem munice. Díky tomu mohou Rusové postupovat rychleji než během operací u Bachmutu nebo u Avdijivky, jež padla do jejich rukou letos v únoru.
  8:25aktualizováno  12:48

Vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj v neděli řekl, že Rusko má v plánu Časiv Jar ovládnout do 9. května, kdy se v zemi tradičně konají oslavy vítězství ve druhé světové válce nad nacistickým Německem.

„Z toho vyplývá, že ruské vojenské velení zřejmě předpokládá, že přetrvávající kritický nedostatek munice, s nímž se Ukrajina potýká, umožní ruským jednotkám získat Časiv Jar rychlejším tempem než Bachmut a Avdijivku,“ uvádí ISW ve své pravidelné zprávě o situaci na bojišti během ruské invaze na Ukrajinu.

Analytici připomínají, že při obraně těchto dvou měst Ukrajinci neměli na rozdíl od bojů o Časiv Jar tolik svázané ruce významným nedostatkem dělostřelecké munice a prostředků protivzdušné obrany, které jsou klíčové pro ukrajinskou obranu.

ISW zároveň připomíná že ruské jednotky doposud postoupily teprve do čtvrti Novyj na jihovýchodě města a že Moskva v minulosti stanovovala nerealistické cíle ohledně ruského postupu.

Ukrajinská agentura Unian v pondělí informuje o postupu Ruska za poslední den u dvou obcí - právě u Časiv Jaru a také u Novobachmutivky, odkazuje se přitom na informace ukrajinského projektu DeepState, jenž má blízko k ukrajinské armádě. Agentura zároveň podotkla, že je třeba počkat na oficiální zprávy o situaci z generálního štábu.

Ten v pondělí ráno ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů sdělil, že poblíž Bachmutu odrazili ukrajinští vojáci deset ruských útoků u několika obcí včetně u Časiv Jaru. Odražení ruských útoků hlásí také u obcí ležících jižněji, mimo jiné u Novobachmutivky, která se nachází nedaleko Avdijivky. Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti. Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedna z posledních velkých měst na Donbase kontrolovaná Kyjevem.

Autoři: ,