Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Metr vody navíc. Kvůli ruským aktivitám stoupá voda v Kachovské přehradě

Ihor Medyunov na dvoře svého zatopeného domu na ostrově Kachovské přehrady na řece Dněpr u ukrajinské Lysohirky (18. května 2023) foto: AP

Hladina vody v Kachovské přehradě na jihu Ukrajiny od února neustále stoupá a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti. Informovaly o tom agentura Reuters a AP, které upozornily na zatopení domů v osadě Lysohirka rozprostírající se na ostrově na řece Dněpr.
  7:13

Vesnice Lysohirka leží asi 15 kilometrů od frontové linie. Její obyvatelé se ale už nemůžou schovávat před ruskými ostřelováním ve sklepích, protože ty jsou nyní zatopené. „Kvůli výbuchům se někdy domy otřásají,“ popsal Reuters čtyřiasedmdesátiletý muž z vesnice Mykola. Ve vsi obvykle s výjimkou zimy pobývá okolo 50 lidí, novináři Reuters jich tam ale zastihli pouze šest.

„Zvýšení hladiny řeky Dněpr, v důsledku kterého byly zatopeny osady v Záporožské oblasti, je spojené s ruskou okupací Kachovské přehrady,“ citovala agentura vyjádření ukrajinské státní společnosti Ukrhidroenerho, která přehradu vlastní.

Výška hladiny v přehradě podle společnosti dosahuje 17 metrů a je o metr vyšší, než je v této části roku obvyklé. Co přesně ale Rusové na přehradě dělají, společnost neví a přístup do areálu nemá. Neustálé zvyšování hladiny přehrady od poloviny února podle agentury AP potvrzují také satelitní snímky.

Ukrajina v minulosti několikrát Rusko obvinila z přípravy útoku na přehradě. Rusko to popřelo a z plánovaní takového úderu naopak obvinilo Ukrajinu.

Jeden z obyvatel Lysohirky Ihor Medunov, vysvětlil, že chce raději v obci se svojí ženou a jejich pěti psy zůstat, než aby se přesunul k synovi do Záporoží. Pokud voda ještě víc stoupne, možná se pár přesune do jiného domu. „Je tu dům, který je dvoupatrový,“ vysvětlil.

Ukrajinské úřady mezitím informovaly o tom, že ruské invazní síly poškodily hráz Karlivské přehrady v Doněcké oblasti na východě země a několika obcím hrozí zaplavení.

„Ruská okupační armáda od začátku invaze neustále ostřeluje Karlivku, zasahuje hráz a ignoruje fakt, že kvůli těmto akcím budou trpět především civilisté,“ uvedl oblastní šéf Pavlo Kyrylenko podle serveru Ukrajinska pravda.

Agentura Unian píše, že ukrajinské úřady tam evakuovaly asi tři desítky lidí. Karlivská přehrada se nachází nedaleko okupovaného Doněcku a také frontové linie.

12. listopadu 2022

Přehradu od začátku ruské invaze na Ukrajinu okupují Rusové. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o poškození Karlivské přehrady v Doněcké oblasti po ruském ostřelování.

Autoři: ,