Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové postavili v Mariupolu vojenský komplex, ukazují snímky ze satelitu

Nová ruská vojenská základna v Mariupolu (30. listopadu 2022) foto: Reuters

Rusko upevňuje svou vojenskou přítomnost v okupovaném přístavním městě Mariupol na východě Ukrajiny. Postavili zde novou armádní základnu, alespoň podle nejnovějších satelitních snímků. Na nich jsou mimo jiné vidět ruiny mariupolského divadla, nový hřbitov či obrovské množství stavebních zásob.
  17:52

Nový komplex ve tvaru písmene U se nachází nedaleko centra města. Na jeho střeše je vidět červeno-bílo-modrá hvězda ruské armády s nápisem: „Ruská armáda obyvatelům Mariupolu,“ píše portál BBC News.

Ze satelitních snímků společnosti Maxar Technologies se také zdá, že byl rozšířen městský hřbitov. Ruští vojáci údajně v posledních měsících odstraňovali těla ze zničených budov a pohřbívali je. Analýza BBC z minulého měsíce ukázala, že na pohřebišti bylo vykopáno až 1 500 nových hrobů.

Kolem ruin mariupolského divadla, které za březnového obléhání města zasáhla bomba z ruského letadla, nyní podle snímků stojí velká ochranná clona. Při útoku pravděpodobně zahynuly stovky lidí, lidskoprávní organizace Amnesty International ho proto označila za válečný zločin.

Ukrajinské úřady nyní odhadují, že ruské bombardování zanechalo v troskách až 90 procent z městské infrastruktury. Nové snímky naznačují, že Moskva zahájila demolici obytných budov, které už nešly opravit.

Další snímky ukazují obrovské množství zásob stavebního materiálu u nákupního centra. Během ruského bombardování města bylo vidět mnoho civilistů, kteří zde čekali na potraviny a další potřebné věci.

Zásoby stavebního materiálu u mariupolského nákupního centra (30. listopadu 2022)

Společnost Maxar Technologies snímky zveřejnila ve chvíli, kdy se objevují zprávy o tom, že Rusko zde buduje své obranné pozice. Ukrajinské protiútoky na jihu a východě město stále více ohrožují.

Britská armáda minulý měsíc uvedla, že ruské jednotky využívají dva závody v okupovaném Mariupolu k výrobě velkého množství betonových bloků, které mají sloužit jako opevnění. Město je pro Moskvu strategicky důležité, neboť tvoří součást jejího „pozemního mostu“ spojujícího Rusko s ukrajinským poloostrovem Krym, který Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala v roce 2014.

Ruské síly obléhaly město na začátku tohoto roku téměř tři měsíce a neustálá dělostřelecká palba zanechala jeho velkou část v troskách. Ukrajinští představitelé minulý měsíc odhadli, že při útocích zahynulo asi 25 000 civilistů.

OSN uvedla, že se jí podařilo ověřit úmrtí 1 348 civilistů, ale dodala, že skutečný počet zabitých bude pravděpodobně o několik tisíc vyšší.

25. května 2022

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!