Úterý 27. února 2024, svátek má Alexandr
130 let

Lidovky.cz

Válka na Ukrajině zamrzla, sankce ztrácejí smysl, prohlásil Fico

Svět

  13:09
Válka na Ukrajině je zamrzlým konfliktem, který nemá vojenské řešení, řekl v pátek slovenský premiér Robert Fico na slavnostním sněmu své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD). V projevu také zopakoval výhrady proti sankcím a pokračoval v dřívějších výpadech vůči některým médiím, nevládním organizacím a nejsilnější opoziční formaci Progresivní Slovensko (PS).

„Kdo se odkloní od povinné rétoriky, která se šíří světem, je okamžitě označován za ruského trojského koně. Kdo je pro mír, je válečný štváč a ruský agent,“ uvedl Fico. Nová slovenská vláda na rozdíl od předchozího postoje Bratislavy odmítla vojensky pomáhat Ukrajině ze státních zásob.

Fico při přípravě jakýchkoliv sankcí hodlá žádat analýzu jejich dopadů na Evropskou unii i na Slovensko, protože podle něj „sankce ztrácejí smysl, když nás poškozují“.

Podle Fica je pozastavení členství Směru-SD ve Straně evropských socialistů (PES) trestem právě za suverenitu a odvahu jeho strany stát si za svým názorem. PES v říjnu pozastavení členství Směru-SD a nyní další koaliční strany Hlas-sociální demokracie zdůvodnila Ficovým odklonem od hodnot evropských socialistů a tehdy ještě jen připravovanou vládní spoluprací se SNS, kterou evropští socialisté označili za krajně pravicovou.

Personální změny i kritika médií

Slovenský premiér v projevu také kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovou za její výroky během čtvrteční návštěvy Prahy. Hlava slovenského státu navštívila Česko u příležitosti takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vyústila v pád komunismu v tehdejším Československu.

Fico obhajoval personální změny v policii, které zahájil nový ministr vnitra a které zatím ve dvou případech narazily na rozhodnutí soudců. Premiér se vyslovil pro urychlenou změnou zákona o oznamovatelích protispolečenské činnosti, který chrání skupinu policistů před jednostrannými kroky ze strany jejich zaměstnavatele.

Fico chce rovněž změny v elitní složce prokuratury, která se stejně jako elitní policejní vyšetřovatelé zabývá různými kauzami z doby předchozího vládnutí Směru-SD. Část z desítek obviněných v těchto případech už byla odsouzena, další čekají na rozhodnutí soudů nebo na ukončení vyšetřování. Ještě jako opoziční politik Fico vyšetřování řady z těchto kauz zpochybňoval.

Liberální hnutí PS, které se po posledních volbách stalo druhou nejsilnější parlamentní stranou, označil Fico za výtvor médií a nevládních organizací. Už čtyřnásobný slovenský ministerský předseda Fico také zopakoval výhrady vůči části médií, která chtějí podle něj dělat politiku a neinformují objektivně. V této souvislosti ocenil práci alternativních médií, která podle něj chránila před manipulacemi ze strany takzvaných mainstreamových médií.

Fico už dříve označil čtyři redakce za nepřátelská média. Mezi ně zařadil i nejsledovanější televizi Markíza, která patří do skupiny PPF rodiny zesnulého podnikatele Petra Kellnera, jež rodinná aktiva postupně včlení do společnosti Amalar Holding. Na sněmu Směru-SD Fico řekl, že nastaví nové podmínky spolupráce své strany a vlády s médii.

Fico také obhajoval „svobodný pohled“ Směru-SD na očkování proti covidu-19 a na restrikce během koronavirové nákazy, kdy jeho strana kritizovala epidemická opatření slovenských úřadů a nepropagovala očkování vakcínami. V této souvislosti nyní Fico tvrdil, že studie potvrzují „skandalózní důsledky masivního očkovaní neprozkoušenými experimentálními vakcínami“.

13. listopadu 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!