Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusko se u Chersonu vypořádalo se zničenými mosty, Doněck se bude evakuovat

Ruský voják pod praporem Vítězství v okupovaném Chersonu (20. května 2022) foto: AP

V sobotu večer rozhodla ukrajinská vláda o povinné evakuaci obyvatel z Doněcké oblasti. Během sobotního rána postavily ruské jednotky v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny dva provizorní mosty a spustily na řece Dněpr přívoz. Snaží se tím kompenzovat ztrátu tří klíčových mostů, které poničila ukrajinská armáda.
  9:01aktualizováno  22:12

Ukrajinská vláda rozhodla o povinné evakuaci obyvatel z Doněcké oblasti, přípravy na ni už začaly. Vláda zajistí logistiku a vše uhradí, lidi ale žádá o součinnost. V pravidelném nočním projevu to v sobotu večer oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Čím více lidí teď z Doněcké oblasti odejde, tím méně lidí bude mít ruská armáda čas zabít,“ řekl Zelenskyj. „V této fázi války je hlavní ruskou zbraní strach,“ pokračoval prezident. „Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom před ruským terorem uchránili tolik životů, kolik jen bude možné,“ dodal. Následně také vyzval k dobrovolné evakuaci Donbasu.

Rusko se stavou provizorních mostů snaží posílit kontrolu nad okupovaným územím a ustanovit tam civilní orgány, jejichž úkolem je uspořádat referendum o připojení těchto oblastí k Rusku.

Ve své čtvrteční analýze britské ministerstvo obrany také informovalo, že ukrajinské dělostřelectvo poškodilo svými útoky tři strategické mosty na řece Dněpr, a tím téměř odřízlo město Cherson od dalších oblastí okupovaných ruskou armádou.

„V Chersonské oblasti ruské síly velmi pravděpodobně postavily dva pontonové mosty a spustily převozní systém, čímž reagovaly na fakt, že okolní mosty byly poničeny při nedávných útocích,“ uvedlo v sobotu britské ministerstvo obrany. Podle něj se Ukrajincům podařilo odrazit několik menších útoků na frontové linii v Doněcku.

Rusko se podle Londýna také snaží posílit kontrolu nad civilním obyvatelstvem žijícím na okupovaných územích. „Ruskem dosazené úřady jsou velmi pravděpodobně pod rostoucím tlakem Moskvy, aby konsolidovaly kontrolu nad oblastí a později v letošním roce uspořádaly referenda o připojení k Rusku,“ uvedlo britské ministerstvo obrany.

Ukrajinští vojáci pomocí minometů zlikvidovali most přes Dněpr:

20. července 2022

Ukrajinští činitelé tento týden podle serveru The Guardian oznámili, že začala operace s cílem osvobodit Cherson. Ruské jednotky vyzvali, aby město opustily, vzdaly se, nebo se připravily na to, že budou zničené.

Ukrajinští vojáci nakládají pásy ze zničeného obrněného transportéru, kteří Rusové zanechali u osvobozeného města Izjum. (24. září 2022)

Útok na věznici s válečnými zajatci

Moskva a představitelé samozvané separatistické Doněcké lidové republiky (DNR) tvrdí, že ukrajinská armáda ostřelovala území, které na východě země ovládají, a zasáhla přitom věznici v obci Olenivka. Při útoku podle DNR zemřelo 53 ukrajinských válečných zajatců, původně separatisté hovořili o 40 mrtvých.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil provedení takového útoku popřel a obvinil z něj naopak ruské invazní síly. Moskva se tak podle něj snaží Kyjev obvinit z válečných zločinů a zároveň skrýt mučení a popravy vězňů. V trestanecké kolonii Olenivka se nacházejí ukrajinští vojáci, včetně příslušníků pluku Azov, poznamenala ruská služba BBC.

„V noci udeřili, pravděpodobně (ze systémů) HIMARS, na věznici v Jelenovce (ukrajinský název je Olenivka – pozn. red.). Přímý zásah baráku se zajatci,“ prohlásil podle BBC náměstek ministra informací DNR Daniil Bezsonov. Na twitteru útok odsoudil i ministr zahraniční Dmytro Kuleba. Ostřelování označil za brutální porušení mezinárodních lidských práv.

Agentura TASS později napsala s odvoláním na štáb teritoriální obrany DNR, že zemřelo 53 lidí. Počty raněných se podle různých ruských nebo separatistických zdrojů pohybují od 75 do 130. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov dopoledne hovořil o 40 mrtvých a 75 zraněných ukrajinských válečných zajatcích a o osmi zraněných členech vězeňské stráže.

Konašenkov zároveň tvrdil, že ukrajinská armáda použila raketové systémy HIMARS, které jí poskytly Spojené státy. Podle agentury TASS obvinil Kyjev z „krvavé provokace“, která má podle něj odradit ukrajinské vojáky, aby se vzdávali. Šéf DNR Denis Pušilin podle agentury AP uvedl, že ve vězení bylo 193 vězňů, aniž by upřesnil, kolik z nich bylo ukrajinských válečných zajatců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!