Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rusové chtějí ovládnout Časiv Jar do výročí konce 2. světové války, tvrdí Ukrajina

Zimní červánky nad městem Časiv Jar nedaleko Bachmutu (22. listopadu 2023) foto: AP

Ruská armáda má v plánu ovládnout město Časiv Jar v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny do 9. května, uvedl na sociálních sítích vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Časiv Jar, který leží nedaleko od již ovládnuté Avdijivky, je pod neustálou palbou, upozornil na začátku měsíce starosta města Serhij Čaus.
  16:16

Časiv Jar je důležitý opěrný bod ukrajinské armády v Doněcké oblasti, podotkl v neděli server BBC News v ruskojazyčném vydání.

Jeho případné obsazení by ruským jednotkám umožnilo vystupňovat útoky na asi 25 kilometrů vzdálený Kramatorsk, poznamenala dříve agentura AFP. Kramatorsk a nedaleký Slovjansk jsou jedny z posledních velkých měst na Donbasu kontrolovaných Kyjevem.

Také podle oznámení Syrského jde Rusům o vytvoření podmínek pro další postup směrem na Kramatorsk, stejně jako o získání přístupu ke kanálu Siverskyj Doněc-Donbas.

Rusové ale zatím podle Syrského u města Časiv Jar narážejí na odpor ukrajinských vojáků, kteří se doslova „zakousli do země“.

Syrskyj nicméně připustil, že jednotlivým skupinám ruských vojáků, kteří mají početní převahu, se podařilo dostat až do jedné ze čtvrtí na jihovýchodě města, než byli odraženi pomocí dronů a dělostřelectva.

„Hrozba je nadále aktuální vzhledem k tomu, že ruské velení dalo svým vojskům za úkol ovládnout Časiv Jar do 9. května,“ napsal Syrskyj.

Ukrajinští i západní představitelé dlouhodobě tvrdí, že Rusko si potrpí na symbolická data a že se také snaží o významnější úspěchy v bojích na Ukrajině před různými vojenskými oslavami nebo plánovanými vystoupeními prezidenta Vladimira Putina.

Na jaře 2022 například média s odvoláním na americké činitele obeznámené s informacemi amerických tajných služeb psala, že se Rusko bude do 9. května snažit ovládnout oblast ukrajinského Donbasu. V den 9. května se v Rusku obvykle pořádají pompézní oslavy připomínající vítězství nad nacistickým Německem v roce 1945.

26. února 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!