Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Problém pro ukrajinskou armádu: přestalo fungovat 1300 terminálů Muskovy sítě Starlink

Elon Musk. foto: AP

Na Ukrajině bylo zhruba před dvěma týdny kvůli nezaplaceným účtům odpojeno 1 300 terminálů potřebných pro připojení k satelitní síti Starlink provozovanou společností SpaceX miliardáře Elona Muska. Ten se již dříve obrátil na americké ministerstvo obrany s žádostí, aby financování převzalo.
  13:07

S odkazem na své zdroje o odpojení terminálů informovala americká společnost CNN.

Musk se podle dřívější zprávy CNN obrátil na americké ministerstvo obrany s žádostí, aby financování převzalo. V polovině října pak na Twitteru sdělil, že jeho společnost nebude už terminály na Ukrajině zdarma provozovat, nakonec ale po dni svoje oznámení odvolal. Jednání mezi miliardářem a Pentagonem ale ve skutečnosti pokračuje, napsala nově CNN.

CNN už tehdy upozornila, že většinu z 20 000 terminálů plně nebo částečně financovaly jiné zdroje - například USA, Británie nebo Polsko.

Ukrajina se s výpadky terminálů potýkala několikrát. Nejnovější výpadek, který podle zdroje CNN začal 24. října, působí ukrajinské armádě značné problémy. Za odpojením byl podle tohoto zdroje nedostatek financí. Jde o terminály, které v březnu Ukrajina obdržela od britské firmy a používala je při bojových operacích.

Muskova společnost podle CNN za provoz každého z těchto 1 300 terminálů účtovala měsíčně 2 500 dolarů (zhruba 61 000 korun), a Ukrajina tak měla v září zaplatit 20 milionů dolarů (490 milionů korun), na což neměla prostředky.

Začátkem října se proto Kyjev obrátil na Británii a požádal ji o poskytnutí zhruba tří milionů dolarů na zaplacení služby. Británie ale údajně odmítla s tím, že jsou důležitější oblasti, do nichž by měly finance plynout. Nejmenovaný britský činitel ale CNN sdělil, že jeho země podporuje několik terminálů, které mají pro ukrajinské vojáky taktický význam.

Muskovi se dostalo díků za to, že bezprostředně po únorovém zahájení ruské invaze zpřístupnil na Ukrajině satelitní službu Starlink. V situaci, kdy napadenou zemi postihly výpadky klasických komunikačních síti, se služba ukázala jako velmi užitečná jak z hlediska civilních, tak vojenských účelů.

Autoři: ,