Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Do Kyjeva na výročí dorazila čtveřice politiků v čele s von der Leyenovou

Svět

  8:24aktualizováno  16:54
Do Kyjeva dnes dorazili šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, italská premiérka Giorgia Meloniová a ministerští předsedové Belgie a Kanady Alexander De Croo a Justin Trudeau, aby vyjádřili solidaritu Ukrajině při příležitosti druhého výročí ruské invaze, která zemi stála desítky tisíc životů a zpustošila ukrajinskou ekonomiku.

Trudeau a Meloniová se Zelenským podepsali bilaterální dohody o ukrajinsko-italské a ukrajinsko-kanadské bezpečnostní spolupráci.

„Dnes je Ukrajina rozhodně silnější než před dvěma lety,“ sdělil Zelenskyj na komunikační platformě Telegram k podpisu bezpečnostní dohody s Kanadou. Dokument podle něj předpokládá, že Kanada letos Ukrajině poskytne tři miliardy kanadských dolarů (52 miliard korun) pro obranné a makrofinanční účely.

Dohoda s Itálií podle Zelenského předpokládá „pevný základ pro dlouhodobé bezpečnostní partnerství“ mezi oběma zeměmi, podrobněji ale ukrajinský lídr smlouvu nepřiblížil. Bilaterální bezpečnostní dohody Ukrajina v nedávné době uzavřela také s Británií, Francií, Německem a Dánskem.

Západní čtveřice, která přicestovala přes noc vlakem z Polska, v ukrajinské metropoli společně se Zelenským uctila památku padlých ukrajinských vojáků. Západní představitelé Zelenského rovněž doprovodili na letiště Hostomel u Kyjeva, kde ukrajinští vojáci na počátku války odráželi ruský výsadek.

Návštěva má zdůraznit odhodlání Západu pomoci Ukrajině. Šéfka EK po příjezdu do Kyjeva uvedla, že přijela na oslavu mimořádného odporu ukrajinského lidu proti agresi. „Více než kdy jindy pevně stojíme při Ukrajině. Finančně, ekonomicky, vojensky, morálně. Dokud nebude země konečně svobodná,“ napsala von der Leyenová na sociální síti X.

Podporu Ukrajině vyjádřil také šéf NATO Jens Stoltenberg. „Situace na bojišti zůstává mimořádně obtížná. Cíl prezidenta Putina ovládnout Ukrajinu se nezměnil a nic nenasvědčuje tomu, že by se připravoval na mír. Nesmíme však ztrácet naději,“ prohlásil.

„Ukrajina se připojí k NATO. Není otázkou zda, ale kdy,“ řekl rovněž Stoltenberg ve videu. „Zatímco se na tento den připravujeme, Severoatlantická aliance bude i nadále stát při Ukrajině,“ dodal.

Ukrajinský prezident bude v sobotu na dálku jednat i s vůdci skupiny vyspělých států G7, jejímiž členy jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a USA.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!