Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

Zelenskyj čistí zkorumpovanou státní správu, funkcionáři nesmí ze země

Svět

  6:59aktualizováno  13:07
Tři vysoce postavení ukrajinští činitelé končí na svých pozicích. Rezignoval zástupce šéfa kanceláře ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko, náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov a odvolán byl i náměstek generálního prokurátora Oleksij Symonenko. Končí také šéfové pěti oblastních správ. Prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí ohlásil personální změny ve státní správě kvůli korupčním skandálům.

Zelenskyj uvedl, že tento týden budou oznámeny personální změny ve vládě, regionech a v bezpečnostních složkách. Nesdělil konkrétní jména, nicméně podle Reuters to prohlásil po nejzávažnějších obviněních z úplatkářství, která se v zemi objevila od začátku ruské vojenské agrese.

Zelenskyj prohlásil, že plánuje zefektivnit svou válečnou vládu a potlačit korupci. Rovněž řekl, že ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany v pondělí zakázala pracovníkům ve státní správě odjezd ze země vyjma služebních cest. Učinil tak ve zjevné reakci na informace o Symonenkově dovolené.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak personální změny označil za reakci Zelenského na „klíčový požadavek veřejnosti“, aby se spravedlnost vztahovala na všechny.

Tymošenko oznámil svou rezignaci 23. ledna a podal Zelenskému žádost o odstoupení. „Děkuji ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za důvěru a příležitost konat dobré skutky,“ napsal na svém telegramovém účtu, kde dále děkoval i dalším představitelům. Na stránkách prezidenta se mezitím objevil dekret o přijetí Tymošenkovy rezignace.

Třiatřicetiletý Tymošenko působil od roku 2019 jako zástupce šéfa prezidentské kanceláře, měl na starosti regiony a regionální politiku, píše Reuters. Se Zelenským spolupracoval už v době jeho volební kampaně, kdy dohlížel na mediální a kreativní obsah.

Od začátku ruské invaze loni v únoru se Tymošenko podle ukrajinských médií zapletl do několika skandálů souvisejících s osobním užíváním drahých automobilů. On sám všechna obvinění popíral.

Podle listu Ukrajinska pravda se očekává, že ho nahradí Oleksij Kuleba, dosavadní gubernátor Kyjevské oblasti. Ukrajinská média již dříve informovala, že Tymošenko měl rezignovat společně s Olehem Tatarovem, dalším zástupcem šéfa Zelenského kabinetu.

Kromě něj končí ve funkcích i další vysoce postavení ukrajinští činitelé, mimo jiné náměstek ministra obrany Vjačeslav Šapovalov zodpovědný za zásobování vojáků potravinami a vybavením a náměstek generálního prokurátora Oleksij Symonenko.

Šapovalov podle Reuters reagoval na „mediální obvinění“ z korupce, která jsou podle něj i ministerstva neopodstatněná.

V prohlášení na webu resortu obrany se uvádí, že jeho rezignace je „důstojným činem“, jenž pomůže udržet důvěru v ministerstvo. Podle ukrajinských médií resort obrany platil neodůvodněně vysoké částky za dodávky jídla pro ukrajinskou armádu. Ministr Reznikov uvedl, že se jednalo o technickou chybu, nikoliv korupci.

Následně média informovala také o odvolání náměstka ukrajinského generálního prokurátora. Úřad nesdělil důvod, podle prohlášení prokuratury Symonenko končí na vlastní žádost.

Ukrajinska pravda píše, že náměstek jel na konci loňského roku na dovolenou do Španělska, a to podle ukrajinských médií navzdory výzvě prezidenta Zelenského, aby veřejní činitelé na dovolené do zahraničí za válečného stavu nejezdili. Podle serveru Ukrajinska pravda se navíc náměstek na dovolenou vypravil v autě jistého podnikatele ze Lvova.

Odvolání pěti regionálních šéfů

Ukrajinská vláda také odvolala pět šéfů regionálních správ. Konkrétně kabinet schválil odvolání Valentyna Rezničenka (Dněpropetrovská oblast), Oleksandra Starucha (Záporožská oblast), Oleksije Kuleby (Kyjevská oblast), Dmytra Žyvyckého (Sumská oblast) a Jaroslava Januševyče (Chersonská oblast).

Rezničenko požádal o odvolání sám, zatímco ostatní vedoucí oblastních správ mají být odvoláni po vzájemné dohodě, napsal už dříve server Ukrajinska pravda.

Problémy korupce

Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek členství země v Evropské unii. Skandály by rovněž mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se ruské agresi vojenskou i finanční pomoc.

V neděli ukrajinská protikorupční policie oznámila, že zadržela náměstka ministra infrastruktury pro podezření z přijetí úplatku ve výši 400 tisíc dolarů (8,8 milionu korun) za umožnění dovozu generátorů elektrické energie v září loňského roku.

Ukrajinská média současně s touto kauzou zveřejnila, že ministerstvo obrany platilo neodůvodněně vysoké částky za dodávky jídla pro ukrajinskou armádu. Ministr obrany Oleksij Reznikov uvedl, že se jednalo o technickou chybu, nikoliv korupci.

„Již nyní existují personální rozhodnutí, která se týkají činitelů na různých úrovních ministerstvech a dalších ústředních vládních struktur, stejně jako v regionech a orgánech činných v trestním řízení,“ řekl Zelenskyj v pondělí večer ve svém pravidelném nočním videoposelství.

Uvedl také, že ukrajinská rada národní bezpečnosti a obrany v pondělí zakázala pracovníkům ve státní správě odjezd ze země vyjma služebních cest. Učinil tak ve zjevné reakci na informace ukrajinských médií, že náměstek generálního prokurátora Oleksij Symonenko odjel na dovolenou do Španělska autem ukrajinského podnikatele. Podle agentury Unian již byl Symonenko vyzván, aby odstoupil.

Autoři: ,