Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kyjev hlásí zničení dvou bombardérů, Rusko prvního amerického tanku Abrams

Na Ukrajinu dorazily první americké tanky Abrams foto: Reuters

Ukrajinské ozbrojené síly zničily další dva ruské stíhací bombardéry Su-34, uvedl na platformě Telegram velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruským silám se zase podařilo zničit první z tanků Abrams, které Ukrajině dodaly Spojené státy, sdělilo podle agentury TASS ruské ministerstvo obrany. Zprávy válčících stran o vzájemně způsobených ztrátách nelze bezprostředně ověřit.
  18:00

Ukrajina od 17. února oznámila zničení nejméně osmi ruských stíhacích letounů - šesti Su-34 a dvou Su-35 - a jednoho dalšího letounu včasné výstrahy a velení A-50.

Velitel ukrajinského letectva Oleščuk dnes prohlásil, že pro ruskou stranu jde o značné ztráty a že by měla zvážit, zda bude dál své bombardéry masově nasazovat do útoků.

Ruský stíhací bombardér Su-34

Ruské ministerstvo obrany mezitím potvrdilo pondělní zprávu úředníka ruské okupační správy, že se ruským silám podařilo zničit první tank Abrams. Ukrajinská armáda minulý týden oznámila, že tyto stroje nasadila v bojích u Avdijivky na východě země.

První tanky M1A1 Abrams dorazily na Ukrajinu v září 2023, přičemž celkem jich Kyjev z USA obdržel 31. Šéf vojenské rozvědky Kyrylo Budanov tehdy uvedl, že ukrajinská armáda obrněnce nasadí do operací s cílem prorazit obranné linie nepřítele, připomněl deník Ukrajinska pravda.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!