Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Druhý ruský výzvědný letoun A-50 sestřelen, hlásí ukrajinská armáda

A-50U nasazuje na přistání, vzadu jsou dobře vidět výmetnice klamných cílů. foto: Oleg V. Belyakov, CC BY-SA 3.0

Už druhý ruský letoun včasné výstrahy a řízení A-50 se povedlo sestřelit v pátek večer ukrajinským vojákům, napsal portál RBK-Ukrajina s odkazem na své zdroje v ozbrojených silách, podle nichž šlo o společnou operaci letectva a vojenské rozvědky. Sestřelení ruského A-50 mezitím ohlásil také velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk. Ruské ministerstvo obrany zatím mlčí.
  20:28aktualizováno  21:03

Míra poškození ruského stroje se upřesňuje, ale šance na záchranu letadla jsou minimální, tvrdí zdroje. O zničení ruského stroje s odvoláním na sociální sítě informovala také agentura Unian, která zveřejnila záběry požáru, způsobeného podle ní dopadem zasaženého stroje na jihu Ruska. Ve válečných podmínkách nelze tvrzení znepřátelených stran ověřit z nezávislých zdrojů.

„A-50 s volacím znakem Bajan dolétal! Blahopřejeme okupantům k (dnešnímu) svátku obránců vlasti!“ ironicky poznamenal Oleščuk a doporučil Rusům, aby si své svátky slavili doma. Poděkoval také všem, kdo se na tomto úspěchu podíleli.

Ruské ministerstvo obrany se dosud nevyjádřilo. O ztrátě stroje však informují ruští prováleční blogeři, podle kterých je sestřelení letounu „s velkou mírou pravděpodobnosti“ dílem vlastní, tedy ruské protivzdušné obrany, napsal portál Meduza.

Zřícení stroje potvrzují četné ruské zdroje na sociálních sítích. Státní agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře informovala o pádu „nezjištěného létajícího stroje“ v Krasnodarském kraji. Podle krajského krizového štábu se zřítily dva stroje, o dvou letadlech hovoří i někteří očití svědci, ale jejich typ neupřesnili, uvedla stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Stroj, který se bezúspěšně snažil zmást protiletecké rakety vystřelováním klamných cílů, se zřítil u osady Trudovaja Armenija na východním pobřeží Azovského moře. Podle BC ukrajinská rozvědka tvrdí, že zničený letoun patřil k modernizované verzi A-50U v hodnotě 350 milionů dolarů (asi 8,2 miliardy korun). Tyto letouny už Rusko nevyrábí, navíc lze předpokládat, že na palubě letadla byli vycvičení specialisté, které nelze snadno nahradit.

Rusko disponovalo jen devíti stroji tohoto typu, které mohou navádět a řídit ruské vzdušné útoky na Ukrajinu, ale všechny letouny nebyly bojeschopné. Jeden letoun se Ukrajincům podařilo zničit rovněž nad Azovským mořem minulý měsíc, kdy současně zasáhli létající velitelské středisko Il-22M. Jeho pilot však dokázal přistát na ruském letišti i přes vážné poškození stroje.

Před rokem se další A-50 na letišti v Bělorusku stal terčem útoku, k němuž se následně přihlásilo běloruské hnutí odboje, připomněl RBK-Ukrajina. Bělorusko se přímo nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu, ale pro agresi poskytlo svému spojenci své území a letecké základny.

Autoři: ,