Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Svět

Na prahu další fáze války. Co bude po pseudoreferendech, je otázka pro věštce


Vojenské auto projíždí pod billboardem s nápisem: „S Ruskem navždy, 27. září“, který upozorňuje na referendum o připojení samozvané Doněcké lidové republiky k Rusku. (22. září 2022) | foto: AP

Premium Názor
Při hodnocení „referend“, respektive jejich prapodivné imitace, ve čtyřech ukrajinských regionech je nutné rozlišovat dvě roviny. Jednou je jejich legitimita, stejně jako legitimita výsledků. Druhou je to, co se stane po jejich vyhlášení. Ta je výrazně obtížnější na hodnocení, protože do hlavy Vladimiru Putinovi nikdo nevidí. Jakýkoli odhad je na úrovni věštění z křišťálové koule.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Znovu opakovat, že vyhlášené výsledky mají společného s reálnou vůlí lidí asi jako vepřový řízek s vegetariánstvím, by už nejspíš bylo zbytečné. Hlasování se konalo v podmínkách okupace ruskou armádou, kde nesouhlas znamenal přímo ohrožení na životě, lidé byli obcházeni ozbrojenci, o nějaké férové agitaci nemůže být řeč. Kdo by nehlasoval, ten byl odhlasován elektronicky.

Podle okupační správy se volilo za celé území oblastí, bez ohledu na to, že například v Záporožské oblasti Moskva nekontroluje ani oblastní centrum. Lze se tak shodnout s Timothym Snyderem, který odmítá i samotné označení „pseudoreferendum“, protože prostě o žádné hlasování nejde.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: