Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Na prahu další fáze války. Co bude po pseudoreferendech, je otázka pro věštce


Vojenské auto projíždí pod billboardem s nápisem: „S Ruskem navždy, 27. září“, který upozorňuje na referendum o připojení samozvané Doněcké lidové republiky k Rusku. (22. září 2022) | foto: AP

Premium Názor
Při hodnocení „referend“, respektive jejich prapodivné imitace, ve čtyřech ukrajinských regionech je nutné rozlišovat dvě roviny. Jednou je jejich legitimita, stejně jako legitimita výsledků. Druhou je to, co se stane po jejich vyhlášení. Ta je výrazně obtížnější na hodnocení, protože do hlavy Vladimiru Putinovi nikdo nevidí. Jakýkoli odhad je na úrovni věštění z křišťálové koule.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Znovu opakovat, že vyhlášené výsledky mají společného s reálnou vůlí lidí asi jako vepřový řízek s vegetariánstvím, by už nejspíš bylo zbytečné. Hlasování se konalo v podmínkách okupace ruskou armádou, kde nesouhlas znamenal přímo ohrožení na životě, lidé byli obcházeni ozbrojenci, o nějaké férové agitaci nemůže být řeč. Kdo by nehlasoval, ten byl odhlasován elektronicky.

Podle okupační správy se volilo za celé území oblastí, bez ohledu na to, že například v Záporožské oblasti Moskva nekontroluje ani oblastní centrum. Lze se tak shodnout s Timothym Snyderem, který odmítá i samotné označení „pseudoreferendum“, protože prostě o žádné hlasování nejde.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat