Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Svět

Pevně držíme pozice, řekl nový velitel Syrskyj. Mezitím Ukrajinci opět ustoupili

Velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj během setkání s novým týmem vojenského vedení v Kyjevě (10. února 2024) foto: Profimedia.cz

Ruské jednotky pravidelně útočí na ukrajinská postavení, situace je tak na mnoha úsecích fronty situace složitá a vyžaduje ustavičnou kontrolu, uvedl v neděli hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Řekl to poté, co spolu s ministrem obrany Rustemem Umerovem navštívil velitelství poblíž fronty.
  12:51

Ruské síly po dobytí východoukrajinského města Avdijivka útočí podle ukrajinského velení na několika frontových úsecích, v Doněcké oblasti na východě, u Kupjanska v Charkovské oblasti na severovýchodě a u vsi Rabotyne v Záporožské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, připomněl server BBC News.

Za nezbytné Syrskyj pokládá zlepšit ochranu vojsk před drony a nálety s použitím řízených leteckých bomb, jakož i posílení jednotlivých frontových úseků. „Nepřítel provádí pravidelné útoky na pozice našich jednotek. Navzdory obtížné situaci naši vojáci odvážně drží linie a pozice. Nepřítel má nenapravitelné ztráty,“ poznamenal podle agentury Unian.

Podle projektu DeepState, který vychází z reálné situace na bojišti na základě informací blogerů z obou stran fronty, byli nicméně Ukrajinci nuceni opět ustoupit. A to od padlé Avdijivky dál na západ. Podle ukrajinského vojenského blogera Stanislava Bunjatova s volacím znakem „Osman“, stejně jako podle ruských zdrojů se musely ukrajinské jednotky stáhnout z obce Lastočkyna, aby zabránily zablokování logistických cest a zachránily svoje lidi.

Červená značka ukazuje, kde je Lastočkyne, černá kde je Avdijivka:

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek ohlásilo dobytí obce Poběda nedaleko Marjinky v Doněcké oblasti. Podle ukrajinského generálního štábu nyní Rusové obrátili svou pozornost na nový úsek fronty – boje kulminují v oblasti Novomychajlivky, kde se pokusili prolomit ukrajinskou obranu 39krát.

V noci na neděli podnikla ruská armáda masivní útok na Kostjantynivku v Doněcké oblasti raketami S-300 a zničila mnoho budov, včetně vlakového nádraží a kostela. Podle webu Ukrajinská pravda zasaženo bylo 12 bytových domů, 21 obchodů, 19 obchodních pavilonů, tři vzdělávací instituce, dvě administrativní budovy, pošta a kiosek.

Ukrajinská protivzdušná obrana během noci sestřelila 16 z 18 dronů, vypuštěných Ruskem, oznámil Kyjev. Ruské ministerstvo obrany naopak hlásí zničení šesti dronů nad Černým mořem a nad pohraniční Belgorodskou oblastí. Podobná tvrzení nepřátelských stran nelze v podmínkách válečného konfliktu bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Věčný nedostatek munice na ukrajinské straně

Minulý týden Moskva také oznámila, že převzala úplnou kontrolu nad východoukrajinským městem Avdijivka. Podle agentury Reuters to je největší změna na frontě od května 2023, kdy Rusové po dlouhých krvavých bojích dobyli Bachmut.

Reuters ji dává do souvislosti i s nedostatkem munice, kterému Ukrajina čelí kvůli „váhavé“ vojenské pomoci Západu. Podle ukrajinského armádního velitele někteří ukrajinští vojáci padli při stahování do zajetí.

Také ukrajinští vojáci si stěžují především na nedostatek dělostřelecké munice a munice do protileteckých zbraní, zatímco balík americké vojenské pomoci blokují v Kongresu republikáni. Ukrajinské zbrojovky během loňského roku zvýšily svou výrobu na trojnásobek a letos se chystají zvýšit výrazně výrobu munice, uvedl v televizi ministr pro strategický průmysl Oleksandr Kamyšin. V obranném sektoru nyní působí na 500 firem, stovka státních a 400 soukromých, dodal podle agentury Reuters.

EU loni přislíbila Ukrajině, že jí do konce března dodá milion kusů dělostřelecké munice. Unie se ale ve stanoveném termínu dostane jen na 52 procent svého cíle. Milion nábojů poskytne EU podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella Ukrajincům do konce roku. Podle odhadů bude Ukrajina letos potřebovat až 2,5 milionu kusů dělostřeleckých granátů.

Česká republika v Evropě vede iniciativu usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na munici pro Ukrajinu. O možnosti koupit ve třetích zemích munici pro Ukrajince minulý týden informoval český prezident Petr Pavel. Ministryně obrany Jana Černochová informovala, že Česko dodalo Kyjevu další vrtulníky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!