Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Vatikán jde s dobou, vydal nová pravidla pro potvrzování zjevení

Poutníci procházejí kolem sochy Panny Marie u kostela svatého Jakuba v Medžugorji v Bosně a Hercegovině. (25. června 2006) foto: AP

Vatikán vydal nová pravidla pro potvrzování, ověřování a případné zamítání nadpřirozených jevů, jako jsou zjevení. Měla by lépe objasnit, kdy jsou informace například o plačící soše falešnou zprávou, jak věrohodné je tvrzení, že svatá relikvie vedla k zázračnému uzdravení, anebo jak by mělo být potvrzeno božské zjevení. Nové směrnice o nadpřirozených jevech Vatikán představil na brífinku pro média.
  16:59

Dokument, který vypracovalo vatikánské Dikasterium pro nauku víry, stanoví pravidla pro posuzování pravdivosti takových tvrzení, informovala stanice BBC News. Uvádí se, že v posledních letech, v éře sociálních médií, počet zpráv o zmíněných fenoménech prudce stoupl – a někdy se šíří prostřednictvím dezinformací a fám.

Nové pokyny pravděpodobně zpřísní kritéria pro prověřování, analýzu a případné zamítnutí podobných případů. Vatikán vydal rozhodnutí o těchto jevech naposledy v roce 1978.

Zjevení byla hlášena napříč staletími. Ta, která církev uznala, přiměla poutníky i papeže k návštěvě míst, kde se údajně odehrála. Miliony lidí se například sjíždějí do Lurd ve Francii nebo do Fátimy v Portugalsku, kde se podle věřících zjevila Panna Maria třem dětem – poté prý byly davy svědky toho, jak slunce potemnělo a začalo se otáčet. Toto zjevení církev oficiálně uznala v roce 1930.

Pravidelná zjevení Ježíše a Marie u Říma?

Další zprávy však církevní představitelé považují za nesmysly. V roce 2016 začala jedna Italka tvrdit, že v malém městě severně od Říma dochází k pravidelným zjevením Ježíše a Marie. Začalo to podle ní, když si přivezla sošku z Medžugorje v Bosně, kde se podle věřících také zjevovala Panna Maria.

Před sochou se modlily davy lidí a údajně dostávaly poselství včetně varování před sňatky osob stejného pohlaví a potraty. Místnímu biskupovi trvalo osm let, než příběh vyvrátil.

A nyní bude Vatikán, instituce opepřená mystikou, která stále komunikuje pomocí kouřových signálů, doufat, že jeho nová pravidla dokážou regulovat zprávy i zvěsti o nadpřirozenu, dodává BBC News.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...