Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ve Španělsku za den přibylo více uzdravených než nakažených. V Madridu uzavřeli provizorní nemocnici

Koronavirus ve Španělsku (Ilustrační foto). foto: ČTK

Madrid - Ve Španělsku se za 24 hodin potvrdilo 1175 nových případů nákazy koronavirem a o 2628 lidí vzrostl počet uzdravených, informovalo v pátek ministerstvo zdravotnictví. Zlepšující se situace v počtech uzdravených i hospitalizovaných vedla k tomu, že v pátek v Madridu uzavřeli provizorní nemocnici, která vznikla ve veletržním areálu Ifema a která se stala jedním ze symbolů boje Španělů proti koronaviru.
  16:47

Od února se potvrdilo 215 216 případů nákazy, z toho se 114 678 lidí už uzdravilo. Země se 47 miliony obyvatel eviduje v posledním týdnu denní nárůst počtu úmrtí s covidem-19 kolem 300, přičemž poslední dva dny to bylo méně - v pátek 281 a o den dříve 268, což byl nejnižší údaj za šest týdnů. Celkem zemřelo 24 824 lidí z řad nakažených.

Španělsko hlásí téměř 20 tisíc nakažených koronavirem, přes tisíc pacientů zemřelo

Počty nově potvrzených nakažených byly v pátek nižší, než bylo oznámeno ve čtvrtek večer po přepočtení údajů během dne. Původně před polednem ministerstvo oznámilo 518 nově potvrzených případů nákazy, během dne ale údaje upravilo kvůli změně metodiky v Galicii, takže čtvrteční údaj o nově infikovaných se změnil na 1309.

Už zhruba týden ale vláda nově uvádí jen případy potvrzené testy PCR, podle serveru worldometer se dosud ve Španělsku potvrdilo zhruba o 25 000 případů nákazy více.

Španělsko kvůli koronaviru drasticky omezí pohyb občanů. Země vyhlásila nouzový stav

Nejhůře postiženým regionem se stal madridský, na nějž připadá více než třetina všech případů nákazy evidované ministerstvem zdravotnictví. I tam se ale situace už stabilizovala, takže tam v pátek mohli uzavřít největší nemocnici, která v zemi fungovala v době této pandemie a která vznikla ve veletržním areálu Ifema. Měla 1350 lůžek a od otevření 21. března jí prošlo přes 3800 pacientů, z nichž 99 procent se uzdravilo. Tyto prostory ale zůstanou připravené pro případnou novou vlnu epidemie.

Uzavření nemocnice provázel potlesk zdravotníků

Nemocnici slavnostně uzavřela šéfka regionální madridské vlády Isabel Díazová s desítkami zdravotníků, kteří drželi minutu ticha a uzavření provázeli potleskem. Zdravotníci s posledními 22 pacienty slavili uzavření už ve čtvrtek večer. „Zavíráme nemocnici, která je důkazem toho, že společně zvítězíme,“ uvedl její šéflékař Antonio Zapatero.

Vláda chystá uvolňování omezení zavedených kvůli koronaviru, která bude mít několik fází a bude odstupňované po územních jednotkách. Už od soboty ale budou moci v celé zemi poprvé od zavedení nouzového stavu v polovině března Španělé ven jít si individuálně zasportovat, k čemuž jim vláda stanovila rozvrh hodin podle věkových kategorií.

Velká Británie změnila metodiku. Nyní eviduje více než 26 000 obětí, druhý největší počet v Evropě

I sousední Portugalsko oznámilo ve čtvrtek večer plán uvolňování, s nímž začne 4. května, kdy se mohou otevřít malé obchody (do 200 metrů čtverečních), kadeřnictví či knihovny. Zachován zůstane zákaz shromažďování více jak 10 lidí. Další fáze začne 18. května, kdy mohou otevřít obchody do velikosti 400 metrů čtverečních, muzea, galerie a také školky a školy, ale rodiče se mohou rozhodnout, zda tam děti pošlou. Od 18. května mohou otevřít s poloviční obsazeností i kavárny a restaurace.

Poslední fáze v Portugalsku začne 1. června, kdy se mohou otevřít nákupní centra, kina a divadla, ale také s omezenou návštěvností. Po celou dobu uvolňování budou povinné roušky ve veřejné dopravě či v obchodech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!