Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Ve Varšavě jeřáby zvedají rozbitý Boeing

Svět

  15:57
VARŠAVA - Varšavské letiště Okecie zůstane zavřené nejméně do dnešního večera. Blokuje ho Boeing 767, který ve Varšavě nouzově přistál v úterý odpoledne. Polská letecká společnost LOT zatím odvolala všechny lety do dnešních 20:00 SEČ. České aerolinie (ČSA) svým klientům nabízejí let linkou do Krakova.

Jeřáby zvedají rozbitý Boeing foto: Reuters

Poškozené letadlo, které patří firmě LOT, nadzvedávají z letištní plochy dva jeřáby, aby ho bylo možné odsunout a posléze otevřít jednu startovací dráhu. Letounu se nevysunul podvozek, a tak v úterý s 231 lidmi na palubě chvíli kroužil nad Varšavou a pak nouzově přistál "na břiše" na letišti.

Nikomu se nic nestalo. Poláci proto kapitána letadla Tadeusze Wronu oslavují jako hrdinu. "Létej jako orel, přistávej jako Wrona (vrána)," takové je heslo internetových fanoušků kapitána, který předvedl vzorný příklad toho, jak má vypadat nouzové přistání.

ČTĚTE TAKÉ:

"Prvního listopadu budeme slavit svoje další narozeniny," řekla v televizi TVN24 mladá žena, která v úterý spolu s dalšími cestujícími zažila přistání s nejistým koncem.

Jeřáby zvedají rozbitý Boeing

Poláci úterní incident velmi prožívají, protože mají v čerstvé paměti leteckou katastrofu u západoruského Smolenska, při které loni v dubnu zahynul prezident Lech Kaczyński a dalších 95 lidí. Letadlo tehdy řídili polští vojenští piloti.

Polské aerolinie LOT zřejmě budou muset kvůli tomu, že jejich letadlo od úterního odpoledne blokuje letištní plochu, zaplatit letišti pokutu, uvedl na svém webu Polský rozhlas. Okecie je největší vzdušný přístav v Polsku, loni odbavilo 8,67 milionu cestujících.

Jeřáby zvedají rozbitý Boeing

Letadla, která běžně létají do Varšavy, jsou směrována na jiná letiště v Polsku. Cestující ČSA mohou letět do Krakova, odkud se do Varšavy dostanou po zemi, uvedla mluvčí ČSA Hana Hejsková. Stejně tak to je i s cestami z Varšavy do Prahy, lidé musejí nejdříve dojet do Krakova. Cestující s ČSA si také mohou změnit rezervaci na pozdější termín.

Ráno další komplikace v letecké dopravě nad Polskem způsobila mlha, kvůli které několik hodin nefungovala letiště v Krakově, Lodži a Poznani.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!